OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Osmaniye'de cam şekillendirme kursu

DHA
30.05.2018 - 11:53Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/ OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü desteğiyle açılan "Cam Şekillendirme Kursu"na katılanlar, cama ısıyla biçim vererek süs eşyaları üretiyor.

Yüksek ısıyla erittikleri cam çubuğa;  çiçek, ağaç ve hayvan şekillerini veren kursiyerler, kurs süresince çok sayıda süs eşyası üretti. İstanbul'da bulunan tarihi Kapalı Çarşı esnafına satışı yapılan cam ürünler kursiyerler için kazanç kapısı oldu. Camdan üretilen 150 adet süs eşyası her hafta  kapalı çarşı esnafına satıldığı kaydedildi.
Kurs eğiticisi Hacı Emin Çetin, çok sayıda sipariş  aldıklarını ancak kursiyer sayısına oranla haftada 150 adet ürün gönderebildiklerini söyledi. Cam şekillendirme sanatına 22 yılını verdiğini kaydeden Hacı Emin Çetin, cam ürünlerin yurtdışından da ilgi gördüğünü belirterek geçmiş yıllarda başta Amerika olmak üzere yurt dışından da sipariş aldığını ifade etti.
Osmaniye’de ilk defa açılan ve vatandaşlardan büyük ilgi gören “Cam Şekillendirme Kursu” nu ziyaret eden İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Hacı Akkoyunlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hacı Akkoyunlu, İŞKUR olarak Osmaniye’de çeşitli mesleklerde çok sayıda kurs açtıklarını dile getirerek şunları söyledi. “Yapımı oldukça zahmet ve emek isteyen ürünleri üreten kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. İlk defa açılan Cam şekillendirme kursunda kursiyerlerin ürettikleri süs eşyalarını satarak kazanca dönüştürmeleri İŞKUR olarak istihdam hedeflerimize ulaştığımızı gösteriyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Osmaniye'de cam şekillendirme kursu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı