OSMANİYE HABERLERİ

Osmaniye seracılığa uygun

DHA
07.04.2016 - 15:19Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE Korkut Ata Üniversitesi'nde (OKÜ) seracılık paneli düzenlendi. Osmainye Valisi Kerem'ın Al'ın da katıldığı panelde, konuşmacılar, bölgenini yapısının seracılığa uygun olduğunu, desteklenmesi halinde ekonomik gelişme sağlayacağını vurguladı.
Etkinlik, Osmaniye Valiliği himayesinde, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası ve Osmaniye Ziraat Odası işbirliği ile yapıldı. DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız bölgenin uygun arazi ve toprak yapısı, iklim koşulları ve lojistik olanaklarına rağmen, seracılık uygulamalarının yetersiz olduğunu söyledi. Yıldız, seracılığı çiftçiler ve potansiyel yatırımcılara tanıtmak amacıyla böyle bir panel düzenlendiğini vurguladı.
SERALAR DON NEDENİYLE KALDIRILDI
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam ise Osmaniye’de 90’lı yıllarda var olan seralarda meteorolojik verilerin kullanılmaması nedeniyle don sorunu yaşandığını ve üreticilerin uygulamadan vazgeçtiğini belirtti. Osmaniye’nin seracılığa iklim olarak müsait olduğunu ifade eden İbrahim Sağlam, bu konuda üreticiye her türlü teknik desteğin verileceğini söyledi.
GIDA İHTİYACI ARTIYOR
Vali Kerem Al ise Osmaniye ekonomisinin ana ekseninin tarıma dayandığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Dünya nüfusu artıyor, buna bağlı olarak gıda ihtiyacı da artıyor. Gıda ihtiyacı artmasına karşın tarıma ayrılan arazilerin küçüldüğünü de biliyoruz. Bu nedenle belli bir ölçekten daha fazla verim alınması, teknolojinin yoğun kullanılması gerekiyor. Seracılık bu anlamda önemli."Panele konuşmacı olarak Çukurova Üniversitesi'nden; Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Paydaş Kargı, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafi Baytorun, Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Yıldız Daşgan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanlığı’ndan Ziraat Yüksek Mühendisi Levent Doğruyol, Asya Seracılık Temsilcisi Necati Orhan ve Karahanlılar Tarım’dan Ahmet Karahanlı katıldı.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE,(DHA)

(7.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Osmaniye seracılığa uygun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Osmaniye seracılığa uygun haberi güncellenecektir.

  OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:14
  • Akşam
   17:32
  • Yatsı
   18:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı