OSMANİYE HABERLERİ

Osmaniye Çocuk Oyunları Festivaline Hazılanıyor

DHA
29.03.2017 - 16:22Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 'Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali'nin hazırlıklarına başlandı. Osmaniye'de yaşanmış, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarının oynanacağı festival kapsamında, gıçgıçtan çelik çomağa, kiriştek çevirmeden çember çevirmeye, gülle oynama ve kâğıttan uçak yapımı gibi çeşitli oyunlar oynanacak ve öğretilecek. 23 nisanda yapılacak olan festival kapsamındaki yarışmalara son başvuru tarihinin 4 nisan olduğu ve katılan çocuklara sürpriz hediyeler verileceği belirtildi. 

Festival kapsamında okullar arası takım yarışmaları da gerçekleştirilecek. Bu kapsamda okullara gönderilen bilgilendirme yazısında ilkokullar arası mendil kapmaca, ortaokullar arası tombik, liseler arası halat çekme takım yarışmaları düzenlenecek. Dereceye girenlere madalya ve kupanın yanı sıra okul takımlarına birincie 750 TL, ikinciye 500 TL ve üçüncüye 250 TL değerinde spor malzemesi hediye çeki verilecek. Ayrıca kiriştek diğer adıyla topaç çevirme, sek sek ve tahta araba yarışmaları yapılacak. Tüm çocukları ve hatta büyükleri bu oyunları oynamaya davet eden Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, bu etkinliğe katılmanın bir kültür hizmeti olduğuna inandığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Geleneksel çocuk oyunlarımız Türk Milletinin binlerce yıllık karakterinin örüldüğü; arkadaşlığın, paylaşmanın, yardımlaşmanın, bencillikten uzaklaşarak takım ruhunun oluşturulduğu kabiliyetlerin geliştirildiği oyunlardır. El becerilerimiz, zamanında ve doğru karar verebilme özelliğimiz, liderlik vasıflarımız, adalet duygularımız hep bu oyunlarla ortaya çıkmış ve gelişmiştir."

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

29.03.2017 (FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Osmaniye Çocuk Oyunları Festivaline Hazılanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 16 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Osmaniye Çocuk Oyunları Festivaline Hazılanıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı