ÇORUM HABERLERİ

OSMANCIK HABERLERİ

Osmancık'ta okul güvenliği toplantısı 

DHA
12.09.2017 - 12:10Son Güncelleme :
DHA

Mustafa ULUSOY/OSMANCIK (Çorum), (DHA)-ÇORUM'un Osmancık ilçesi'nde 2017–2018 eğitim-öğretim yılında alınacak tedbirler Osmancık Kaymakam Vekili Azmi Yeşil başkanlığında yapılan “Okul Güvenliği Toplantısı”nda ele alındı.
Osmancık Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Osmancık Kaymakam Vekili Azmi Yeşil, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Osmancık Emniyet Müdürü Mürsel Türkmen, Osmancık Jandarma Komutan Vekili İrfan Sarıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel ve İlçe Müftüsü Süleyman Çoban ile birlikte okul müdürleri, mahalle muhtarları ve okul aile birliği başkanları katıldı.
2017–2018 Eğitim-Öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirebilmesi amacıyla okul müdürlerine, okul aile birliği başkanlarına, muhtarlara, sivil toplum kuruluşların müdür ve amirlerine bilgiler verilmesi amaçlı toplantı gerçekleşti.
Okullara içten ve dıştan kontrol Okullarda 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında alınacak tedbirler Osmancık Kaymakam Vekili Azmi Yeşil başkanlığında yapılan “Okul Güvenliği Toplantısı”nda ele alındı. 
2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının huzur ve güven içerisinde geçirebilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Osmancık Kaymakam Vekili Azmi Yeşil, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilerin huzurlu bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak amacıyla okul içlerinde ve çevrelerinde gerekli her türlü tedbirlerin alınacağını bildirdi. Konuşmasına Mevlana’nın “Yeteneksiz bir insanı eğitmek, çorak toprağa tohum ekmek gibidir” sözüyle başlayan Kaymakam Yeşil; eğitimin çok önemli bir unsur olduğunu kaydetti. Kaymakam Yeşil, “Çocuklarımızın okul güvenliği ve eğitim kalitesini daha da ileri seviyelere çıkarmak için yapılması ne gerekiyorsa tüm birimlerimiz tedbirlerini alacaktır. Okullar içten ve dıştan kontrol edilecek. Okul açılış ve kapanış saatlerinde emniyet birimlerimiz irtibatta olacak. Güvenlik eksiklikleri tespit edilen okullarda eksiklikler giderilecektir. Eğitim milletin temelinde çok önemli bir unsurdur. O anlamda çocuklarımıza sahip çıkalım. Özellikle aile ve okul işbirliğine çok dikkat edilmeli. Sürekli istişare halinde olunmasını talep ediyorum. Hepimiz eğitim sayesinde bayraklaşacağız. Bu bayrak göklerden inmeyecek, ezanlar bu ülkeden susmayacak bunun için okuyacağız çalışacağız” dedi.
Osmancık Başkanı Hamza Karataş ise toplantıda yaptığı konuşmada “Öğrenciler bizim geleceğimiz. Dolayısıyla gençlerimize öğrencilerimize sahip çıkmamız bizim asli görevlerimizdendir” dedi. Belediye olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitime gereken desteği vermeye devam edeceklerini dile getiren Başkan Karataş, “ Belediye olarak elimizden geldiği kadar okullarımızla ilgili gerek eğitim gerek çevre düzenleme ile ilgili ihtiyaçlarda birçok katkımız oldu olmaya da devam edecektir. Tadilat, boya, bahçe asfaltı, parke taşı, yeşillendirme, ağaçlandırma, eğitim setleri dağıtımı, spor müsabakalarında belediye ödüllendirdi. Belediyemizce buna benzer katkılarda bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Osmancık İlçe Emniyet Müdürü Mürsel Türkmen de yaptığı konuşmada şöyle dedi:
“Okul güvenliğini en üst düzeyde sağlanması için okul yönetimlerinin irtibat kuracakları, her okulun bir polis irtibat görevlisi vardır. Okul yönetimi polisle irtibata geçerek anında olaya müdahale edecektir. Yeterli gelmeyen durumlarda ise emniyete bilgi verilerek takviyelerde bulunacağız. Sürekli okul ile istişare edilerek neler yapılabilir şeklinde güvenlik tedbirlerinde kolaylıklar sağlanacaktır. Okul giriş ve çıkış zamanlarında ve çevresinde asayiş, trafik önlemleri almak için yaya ve motorize ekipler görevlendirilecektir. Okulda hiçbir ilişkisi olmayan, öğretmen ve öğrencilerin güvenliğini tehdit eden şahısların uzaklaştırılması için çalışmalar yapılacak. Bu tür olayların yaşanmamasına özen gösterecektir. Okulların yakın çevresinde bulunan umumiye açık yerler internet cafe, oyun salonları, park, çay bahçeleri denetlenerek güvenli hale getirilecektir. Öğrencilerin yasa dışı faaliyetlerden uzak tutulması ve şiddet içeren olaylardan korunması çalışmalar yapılacak. Tabi ailelerde evde aynı tedbiri almalıdır. Madde bağımlı ekipler denetimlerde bulunacaklardır, ihbarlar değerlendirilecektir. Servis aracı denetimler titizlikle yürütülecektir. Okul çevresinde suç analiz çalışmalar yapılacak. Risk önceliğine göre denetim yapılacaktır. Telefonum 24 saat açık bulunacaktır. İlçemiz için bize düşen ne varsa yapmaya geldik ve yapacağız”
Osmancık İlçe Jandarma Komutan Vekili İrfan Sarıkaya, Jandarmanın sorumluluk bölgesinde taşımalı okul servislerinin güvenliğine yoğunlaştığını belirterek şöyle dedi:
“Servislerin ihaleye uygunluğu ve trafik kurallarına uygun eksikliklerinin olup olmaması konusunda trafikle ilgili denetimlerimizi yapıyoruz. Bunu düzenli bir şekilde yapıyoruz. Hata ya da eksiklikler görüldüğünde yetkili birime mülki amirliğimizle bunları resmi yazı ile gönderiyoruz. Bölgemizdeki okullarda Milli Eğitim ile beraber yaptığımız planlama dahilinde Kaymakamlık oluruyla beraber ilköğretim seviyesindeki okullarımıza çeşitli faaliyetler uygulayarak hem görsel hem de uygulamalı anlatarak hediyeler dağıtıyoruz. Kendi uygulamalarımızda en çok karşılaştığımız okul servis araçlarının denetimini yaparken, hız kontrolsüzlüğü, iniş ve binişlerde kontrolsüz oluşlar, rehber öğretmen bulundurulmamasından dolayı kontrol sıklığımızı artırıyoruz. Eğitim önce anneden sonra aileden bitiyor. Bu tür yanlış alışkanlıkların alışkanlık haline gelmemesi için aşılanması gerekli olduğunu düşünüyorum. Jandarma olarak denetimlerimiz sıklıkla devam edecektir.”

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Osmancık haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Osmancık haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Osmancık'ta okul güvenliği toplantısı  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:14
  • Akşam
   17:33
  • Yatsı
   19:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  ÇORUM NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Burcu Ecz. Eczanesi

   Osmancık
  Sayfa Başı