ÇORUM HABERLERİ

Osmancık Kızılırmak Islah Projesi Start Aldı

IHA
28.10.2015 - 14:18Son Güncelleme :

800 GÜNDE TAMAMLANACAK OSMANCIK KIZILIRMAK ISLAH PROJESİ TAMAMLANDIĞINDA İLÇEDE SU BASKINLARI DA SONA ERECEK

IHA

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirilen Kızılırmak Islah Projesi çalışmalarının başladığını bildirdi.
Başkan Karataş, Osmancık Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, DSİ 54. Şube Müdürü Murat Şerbetci ve ihaleyi alan firmanın yetkilileri ile birlikte projesinin gerçekleştirileceği Kızılırmak sahilinde incelemelerde bulundu.
Firmaya yer teslimi yapıldığını, projenin ihale bedelinin 45 milyon 943 bin 500 TL olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Hamza Karataş, "Proje tamamlandığında şehir merkezinde taşkınların önüne geçilmiş olacak. Kızılırmak ıslah projesi şehrimiz için tarihi projelerden birisiydi. Kamulaştırma maliyetleri nedeniyle gerçekleştirilmesi zora girmiş bir projeydi. Ancak Obruk barajı nedeniyle şehir merkezinde büyük bir taşkın riskiyle karşı karşıya kalmıştık. Bu nedenle Kızılırmak ıslah projesi hayati bir önem taşıyordu. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile görüşmelerimiz neticesinde olumlu sonuç alındı ve proje hayata geçiriliyor.” dedi.
800 GÜNDE TAMAMLANACAK
İnelsan İnşat ve İtekar Yapı ortaklığının üstlendiği çalışmaların 800 günde tamamlanacağını belirten Başkan Karataş “Yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Böylelikle ihalede belirtilen süre de başlamış oldu. Tabi önce kamulaştırma çalışmaları yapılacaktır. Çünkü Proje alanında özel mülkiyete haiz gayrimenkuller var. İstimlak yapıldıktan sonra ırmak yatağı genişletilecek. Proje kapsamında Kızılırmak kenarı çift taraflı yaklaşık 5 kilometre fore kazılı duvar yapılacak” şeklinde konuştu.
ŞEHİR SİLÜETİNE UYGUN ASMA KÖPRÜ YAPILACAK
Projenin ilçe turizmine de değer katacağını belirten Başkan Karataş, “Proje kapsamında Anadolu’nun en büyük tarihi köprüsü olan Koyunbaba Köprüsünün tüm gözleri açılacak. Köprünün ilk yapıldığı yıllarda olduğu gibi tüm ayakları Kızılırmak’ın içerisinde kalacak. Tarihi köprü yapılış amacına uygun bir şekilde yeniden hayat bulmuş olacak. Kızılırmak üzerine mevcut ahşap yaya köprüsünün yerine bir de asma köprü inşa edilecek. Asma Köprü Osmancık Kalesi, Kızılırmak ve Koyunbaba Köprüsünün oluşturduğu şehir siluetine uygun bir şekilde tasarlandı. Andezit kaplama olacak ve Kızılırmak’a ayrı bir güzellik katacak. ” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden Osmancık Kızılırmak Islah Projesi Start Aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 14 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Osmancık Kızılırmak Islah Projesi Start Aldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı