Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Osman Şirin: HSYK'nın kararı doğrudur

  Hürriyet Haber
  17 Şubat 2010 - 14:31Son Güncelleme : 17 Şubat 2010 - 14:36

  Yargıtay Ceza Kurulu Onursal Başkanı Osman Şirin çok önemli açıklamalar yaptı. Şirin, “HSYK’nın kararı doğrudur” dedikten sonra bir de uyarıda bulundu.

  “Parlamenterler hakimlerimiz kendilerini o başsavcının yerine koyarak düşünsünler. Öyle yorum yapsınlar.” dedi..

   

  Şirin’in en çarpıcı cümlesi ise şu oldu.

   

  “Bu olayları izliyorum ve gelecek konusunda son derece kaygılıyım”

   

  NTV’de Oğuz Haksever’in programına konuk olan Şirin, hem meslektaşlarını hem siyasileri şu sözleriyle “hukukun üstünlüğüne” çağırdı:

   

  “Cumhuriyet Başsavcısı yaptığı soruşturmayla ilgili olarak bazı iddialar doğrultusunda yakalanmış özel yetkili mahkeme tarafından tutuklanmış. HSYK normal prosedür olarak Adalet Bakanlığı’ndan müfettiş istese günlerce süren bir soruşturma söz konusu olacaktı. Bunu mu istiyorlar? Kendilerini bir ilin cumhuriyet başsavcısının yerine koysunlar. Türk yargısı zaten sorgulanır bir duruma getirildi. İki senedir Türkiye’de öyle işlemler var ki son derece üzücüdür. Tuz kokarsa umut biter diyorlar, doğrudur. Yargının faaliyetlerini siyasallaştırmak için iktidar ve muhalefet hoyratça davranmaktadır.”

   

  Şirin, “Peki bu anlama geliyor” sorusuna ise şu cevabı verdi:

   

  “Yargının bu tarzda bir tutuklama yapması çok ciddi bir olaydır. Günlerce sürecek bir tahkikat için müfettiş istenmesi o başsavcının günlerce cezaevinde kalması anlamına gelecektir. Tutuklama infazın başlaması demektir. Bu nedenle HSYK’nın aceleci davranması ve böyle bir karar alması kesinlikle doğrudur. Buradan sesleniyorum ki artık tutuklama yapan yargıçlarımız çok daha dikkatli olmalıdır. Kendilerini herhangi bir sıfatı olsun olmasın, sade vatandaşların yerine koyarak karar almaları gerekiyor. Eğer bu böyle olmazsa, birilerinin yargıyı diledikleri gibi şekillendirmesine alet olacaklardır. Sonuç olarak ben HSYK’nın aldığı bu kararı doğru buluyorum.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı