Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Osman Öcalan: Savaşlı çözüme zorlandık

  Hürriyet Haber
  10 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mart 1999 - 00:01

  Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra başsız kalan PKK'da çok şiddetli ‘‘Kanat kavgası’’nın yaşandığı öğrenildi. Alman Gizli Servisi de daha önce bu yönde açıklama yapmıştı. Silahlı mücadeleden yana ‘‘Şahinler Gurubu’’nun PKK'daki iç kavgayı kazandığı belirtildi.

  PKK'nın muhtemel lideri olarak görülen Osman Öcalan (43), Almanya'da yayımlanan Stern Dergisi'ne konuştu. Osman Öcalan, ‘‘Biz şimdi savaşla bir çözüme gitmeye zorlandık. Türk Hükümeti sadece PKK'yı mahvetmeyi hedefliyor. Siyasi dialog ancak, Ankara'nın Abdullah Öcalan'ı serbest bırakması ve Kürt halkının temsilcisi olarak görmesi ile mümkündür’’ dedi.

  AVRUPA'YA ŞİDDET YOK

  PKK yandaşlarını ‘‘Sonuna kadar savaş’’a çağırdığı hatırlatılan ve bunun ne demek olduğu sorulan Osman Öcalan, ‘‘Halk ayaklanmaları organize edeceğiz. Askere dönük intihar eylemleri düzenleyeceğiz. Düşmanımıza karşı ateşten top olacağız’’ diye konuştu.

  PKK'nın bu savaşı Avrupa'ya yansıtıp yansıtmayacağı sorulan Öcalan, ‘‘Konsoloslukları işgal edip, parti bürolarını dağıtmak bizim hedefimiz değil. Avrupa'da şiddete başvurmayacağız’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı