Osman’ın fikir babası

“Öyle Bir Geçer Zaman ki”, üçüncü sezonun ilk bölümüyle büyük ses getirdi.80’li yıllara geçiş yapan dizide karakterlerdeki değişimler kadar ekibe yeni katılan oyuncular da çok konuşuldu. O isimlerden biri de Muhammet Uzuner. Yalnızca birkaç sahnede görünen ve seyirciyi meraklandıran Arif’i canlandıran oyuncuyla rolünü konuştuk, bu gizemli adamın Osman’ın fikir babası olacağını öğrendik.

Röportaj: Gülbahar KARAKUŞ
14.09.2012 - 10:08

MUHAMMET UZUNER FOTOĞRAFLARI       

Yeni sezonda “Öyle Bir Geçer Zaman ki” ekibine katıldınız, hayırlı olsun diyelim. Nasıl kesişti yolunuz bu diziyle?

- Teşekkür ederim... Diziye katılmamın benim açımdan ilginç bir hikâyesi var. Bir akşam evde misafirlerimle dizinin sezon finalini izliyorduk. Eşime dönüp “Türkiye’de de güzel işler yapılıyormuş Gamze” dedim. 10 gün sonra dizi için arayıp görüşmeye çağırdılar.

İlk bölümde sizi çok az gördük. Bize biraz canlandırdığınız karakteri anlatır mısınız, nasıl biri Arif?

- Arif, hem şair hem de bağlama çalan bir adam. Sosyalist düşünceye sahip. Bir cezaevi geçmişi de var. İçine kapanık biri.

İçine kapanık olmasının nedeni ne?   

Bugün pek çok insanın da yaşadığı gibi, kendine benzer birini bulamamaktan kaynaklanan bir yalnızlığı var. Bir mücadeleye inanıyor ama bu mücadelenin yöntemleri konusunda genelle aynı düşünmüyor.

ŞİMDİYE KADARKİ EN SEVDİĞİM ROLÜM

Arif’in Cemile’nin hayatında nasıl bir yeri olacak?

- Arif, hayata kayıtsız biri değil. Gözünün önünde olan biten olaylara müdahale etme gereği duyduğunda müdahale ediyor. Osman’ın yönlendiricisi, fikir babası gibi bir etkisi olacak.

Arif’le kâğıt üstünde ilk tanıştığınızda, size de gizemli geldi mi?

- Geldi... Arif’in şimdiye kadar oynadıklarım arasında en sevdiğim karakter olduğunu söyleyebilirim. Bu rolün kimyası, geçmişi çok çekti beni. 12 Eylül döneminde ben lise son sınıftaydım, o dönem yaşanan her şeyi çok net hatırlıyorum.

Yağın, gazın uzun kuyruklarda sınırlı satıldığı zamanları hatırlıyorsunuz o halde...

- Tabii, korkunç dönemlerdi. O zamanlar dünyanın başka türlü olamayacağına, diğer ülkelerdeki yaşamın da aynı olduğuna inanıyorduk. Büyük mutsuzluklar dönemiydi. O dönem küçük kurnazlıklar fazlaydı, şimdi büyük kurnazlıklar var. Bu daha ciddi bir sorun.

HİÇBİR SUÇU YOKKEN BABAMI NEZARETHANEYE ATTILAR

Darbe yıllarında yakın çevrenizde, evinizde neler yaşandı?

- Annem, kaloriferli evde banyoya küçük bir teneke soba almıştı. O sobada çaresizce ve hunharca babamın kitaplarını, yasak kitaplar olmamasına rağmen yaktı. Kitaplar bir türlü yanmadı, evin içi duman doldu... Ben bir yandan ağlıyorum, abim benden daha bilinçli, o tepki gösteriyor, annem bir yandan ağlıyor... Babamın da hiçbir şeyi yoktu, apartman yöneticisiydi.

Sizim evinizde de arama yapıldı mı?

- Askerler geldi evimize. Apartmanın duvarına yazılan bir slogandan babamı sorumlu tuttular. Babam o zamanlar 60’lı yaşlarda, hiçbir suçu, sabıkası olmayan biri ama beş gün boyunca çok iğrenç koşullarda nezarethanede kaldı. O günler o kadar karanlık ki, birebir yaşayanlar kolay kolay kurtulamaz. O sinir, o öfke hâlâ geçebilmiş değil. Üstelik 12 Eylül’ün yaptığı apolitizasyonu şimdi görüyor olmak, bu acıyı daha da ağırlaştırıyor. Böyle bir rol gelince, insan söylemek istedikleri için fırsat buluyor. O nedenle çok mutluyum.

Siz lisedeyken hangi görüşü destekliyordunuz?

- Bizim lise tampon bölgedeydi; bir taraf sağcıların, bir taraf solcularındı. Ya sağcılardan kurşun yiyorduk ya da solcular bizi dersleri boykot etmeye zorluyordu. Ben de o zamanlar Arif gibi düşünüyordum, bunların bir sonuç olamayacağını söylüyordum. En yakın arkadaşlarımızla bile tartışıyorduk. Ben sol görüşlüyüm ama eylemlere katılmıyordum.

Daha sonra üniversite için Samsun’dan Ankara’ya gittiniz, değil mi?

- Evet... Aslında lisedeyken konservatuvarın piyano bölümünü istiyordum. Ama üniversite zamanı geldiğinde piyano bölümüne girersem para kazanamam dedim ve iktisat, siyaset gibi bölümleri yazdım.

Hangi bölümü kazandınız?

- İktisadı. Dört defa atıldım, dört defa döndüm okula. O yüzden “İktisat bölümünü okudum” diyemiyorum, “İktisat bölümünde bulundum” diyorum. (Gülüyor)

Piyano olmasa da yine sanatı tercih etmiş, sonradan tiyatroya yönelmişsiniz...

- Evet, iktisat okurken tiyatroyla ilgilenmeye başladım. Sınavları kazanınca da ibre o tarafa döndü. E piyano için yaş geçmişti artık, parmaklar kazık olmuştu! (Gülüyor) Ama sonra içimde ukde kalmasın diye bir piyano kursuna gittim.

GÖSTERİMDE SALONDAN SADECE 1 KİŞİ ÇIKTI

Geçtiğimiz hafta “Küf” filmi için Venedik Film Festivali’ndeydiniz. Nasıldı orada olmak, filminizi festival seyircileriyle birlikte izlemek?

- “Küf”, niyetine ve yapılış biçimine çok inandığım, kıymet verdiğim bir film. İnsanın inandığı bir filmle böyle önemli bir festivale katılması onur verici. Çok da beğenildi festivalde. Büyük bir salonda oynadı, büyük alkış aldı. Bir de o festivalde önemli olan, gösterim sırasında salonu kaç kişinin terk edeceğidir. Bizim filmin gösterildiği sırada sadece bir kişi çıktı.

Seyircilerle konuşabildiniz mi? Neler söylediler filmle ilgili?

- İlk gösterimden sonra ‘soru-cevap’ kısmı oldu. İnsanlar genelde Türkiye’nin siyasi durumuyla ilgili sorular sordular ama duygusal olarak filmin içlerine işlediğinden de bahsettiler.

“Küf”, Ali Aydın’ın ilk filmi ve festivalde de ilk filmlere verilen Geleceğin Aslanı ödülünü kazandı. Bekliyor muydunuz ödülü?

- Ben alacağına inanıyordum, çünkü gerçekten çok düzgün bir film.

Sizin filmdeki rolünüz neydi?

- Geçmişi hiç de temiz olmayan bir polis şefini oynuyorum. Negatif bir karakter. Öldürülen oğlunu bulabilmek için her ayın 1’i ve 15’inde hükümete dilekçe veren bir babayla karşılaşıyor ve bu meseleyi halletmek istiyor...

GÜN ÇOK BAŞARILI

Yeni sezonda Osman rolünü Gün Koper’in üstlenmesi çok konuşuldu. Siz nasıl buldunuz Koper’in performansını?

- Tepkilerin olması normal aslında, çünkü herkes kendi hayal ettiği gibi birini görmek istiyor. Ama Gün çok başarılı bir oyuncu ve zamanla çok iyi tanıtacak kendini.

BAĞLAMA ÇALMAYI ÖĞRENİYORUM

Arif’in bağlama çaldığını söylediniz. Siz çalabiliyor muydunuz?

- Öğreniyorum. Şimdi “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı çalışıyorum, tabii ki çok güzel değil ama neredeyse oluyor. Hocam da “Gayet iyi gidiyoruz” dedi. Daha önce de rol aldığım bir film için piyano öğrenmek zorunda kalmıştım.

“Bir proje çıksa da, o vesileyle şunu da öğrensem” dediğiniz başka şeyler var mı?

- Arjantin tangosu yapabilmeyi çok isterim. Okulda bir süre dans dersi aldım, klasik danslar, vals, salsa, bir parça da bacata öğrendim ama Arjantin tangosu çok zordur, onu iyi yapanlara çok imrenirim.

Yayınlanma Tarihi : 14.09.2012 - 09:43
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün