Gündem Haberleri

  Osman Hamdi bulmak Da Vinci kadar zor...

  Hürriyet Haber
  04.12.2009 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Raffi Portakal, sezonun en önemli müzayedelerinden birini düzenliyor. Müzayedede Osman Hamdi Bey koleksiyonundan eserlerin yanı sıra Kabe'nin gümüş kakmalı anahtarı da satışa çıkıyor.

  Portakal Sanat ve Kültür Evi, sezonun en önemli müzayedelerinden birine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yasemin Bay'ınOsman Hamdi Bey, Ahmet Priştina ve ünlü hattat Aziz Rufai koleksiyonundan eserlerin yanı sıra pek çok özel koleksiyondan önemli yapıtlar Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin 13 Aralık’ta Conrad Otel’de düzenleyeceği “Özel Koleksiyonlar Müzayedesi”nde satışa sunulacak.

  Osman Hamdi Bey’in hem kendisine ait 6 tablo ve eşyaları hem de başka sanatçılardan almış olduğu tablolarından oluşan 31 parçalık koleksiyonu, bir ilk. Çünkü ilk kez Osman Hamdi Bey’e ait bu kadar kapsamlı ve bir arada bir koleksiyon satışa sunuluyor. Osman Hamdi Bey'in Nalie Hanım Portresi'nin açılış fiyatı 450 bin lira olacak.

  KABE ANAHTARI 18.4 MİLYONA SATILMIŞTI

  Müzayedenin bir diğer ilki ise, 1226’da Abbasi Halifesi El-Muntansır tarafından yaptırılan Kâbe anahtarının satışa sunuluyor oluşu. Türkiye’de, Kâbe anahtarı, böylelikle ilk kez satışa çıkıyor. 36,5 cm boyundaki anahtar, teklif usulüyle satılacak. Geçen yıl Sotheby’s tarafından Londra’da düzenlenen müzayedede Kâbe anahtarı satışa sunulmuş ve 18.4 milyon dolara satılmıştı.

  "LEYLA" DEDİK ÇÜNKÜ...

  Raffi Portakal, Ferit Edgü ve Uğur Derman’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “Osman Hamdi Bey’in bir tablosunu bulmak ve satmak çok zorken, neredeyse Leonardo da Vinci bulmak kadar zorken, Osman Hamdi Bey ailesinden bir koleksiyon aldık. 6 tane Osman Hamdi Bey tablosu aynı anda satışa sunulacak. Ayrıca tombak, vazo, saat gibi kullandığı eşyalar ile kendisinin satın aldığı aralarında Şevket Dağ ve Ayvazovski’nin de yer aldığı ressamlara ait tablolar da var bu koleksiyonda. Bu müzayedenin  alt başlığına ‘Leyla’ dedik. Çünkü Osman Hamdi Bey’in portrelerinden birinin adı, aynı zamanda koleksiyonu bize sunan torununun adı da Leyla.” 70 yıl önce dedesinin Osman Hamdi Bey’in yalısında bir müzayede düzenlediğini anlatan Portakal, Halil Paşa’nın “Bostancı Sahili’nde Aile” adlı tablosunun İstiklal Savaşı’nda İstanbul’u teslim alan komutan Şükrü Naili Paşa’nın ailesinin koleksiyonundan alındığını söyledi. Müzayede öncesinde Türkiye’de ilk kez örneğini göreceğimiz bir müzayede daha olacak.
  Ferit Edgü tarafından Fethi Naci anısına düzenlenen dayanışma müzayedesinde, sanatçıların eserleri satılacak ve geliri Naci’nin eşine bırakılacak.  Müzayedede Orhan Pamuk’un son romanının el yazısıyla yazılmış bir sayfası, Yaşar Kemal’in “Yılanı Öldürseler” romanının Kore dilindeki ilk çevirisi de yer alıyor.

  Müzayedenin en pahalı 5 tablosu
  * Süleyman Seyyid/ “Karpuzlu Natürmort”/ 900 bin TL
  * Osman Hamdi/ “Naile Hanım Portresi”/ 450 bin TL
  * Mahmut Cuda/ “Selimiye Camii Önünde Kırkpınar”/ 450 bin TL
  * Hoca Ali Rıza/ “Sapanca”/ 400 bin TL
  * Osman Hamdi/ “İstanbul Özlemi” / 400 bin TL

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı