Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Osman Can kimdir

  Hürriyet Haber
  26 Eylül 2012 - 14:36Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 14:36

  Iğdır'da 1968 yılında doğan Osman Can, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi rapörtörü, yazar ve akademisyendir.

  Ortaöğrenimini Ankara'da tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

  Almanyada Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde “Türk ve Alman Hukukunda Cumhurbaşkanının Hukuksal Konumu” konulu tez ile 1997 yılında yüksek lisans; yine aynı üniversitede “Düşünceyi Açıklama Özgürlüğünün Anayasal Sınırları” konulu tez ile 2000 yılında doktora eğitimini tamamladı. Doktora tezi Almanya'da kitap olarak basıldı.

  “Demokratikleşme Serüveninde Anayasa ve Siyasi Partilerin Kapatılması” adlı çalışmasının ardından 16 Ekim 2006 tarihinde anayasa hukuku doçenti unvanını aldı. Çeşitli üniversitelerde Anayasa Hukuku, Devlet Teorileri, Anayasa Yargısı, Temel Hak ve Özgürlükler dersleri verdi. 2002'de Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumunu oluşturdu ve halen Türkiye koordinatörlüğünü yürütmektedir.

  2 Temmuz 2002 tarihi itibariyle 2012 yılına kadar  Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevini yerine getirdi.. Osman Can, evli ve iki çocuk babasıdır.

  3 Ekim 2008 tarihinde Çankaya Üniversitesi, Anayasa Mahkemesi Raportörü Dr. Osman Can`ın hukuk fakültesindeki görevine gerekçe göstermeden son verdi.

  Osman Can halihazırda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim üyesidir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı