ANKARA HABERLERİ

OSİAD ve Gazi Üniversitesi KOBİ’ler için biraraya geldi

Hürriyet Haber
29.11.2009 - 00:00Son Güncelleme : 28.11.2009 - 20:05

OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği ile Gazi Üniversitesi, KOBİ’lerin rekabet gücünün arttırılması için AB destekli Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi Projesi’ni yürütüyor.

Hürriyet Haber

OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ile Gazi Üniversitesi, KOBİ’lerin rekabet gücünün arttırılması için AB destekli Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi Projesi’ni yürütüyor.

Proje Koordinatörü Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muharrem Tuna yaptığı açıklamada, proje ile küçük ve mikro işletmeler için ihtiyaç odaklı mesleki eğitim programları geliştirilerek işletmelerin yenilikçi potansiyellerinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

KOBİ’lerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik yenilikçi ve uyumlaştırılabilir araçlar ve mesleki eğitim programlarının uygulanmasına ilişkin ilkeler geliştirerek, küçük ve mikro işletmelerin mesleki eğitim düzeylerini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Tuna, Projenin hedef grubunun çalışan sayısı 10 ila 50 arasındaki küçük işletmeler ile çalışan sayısı 10’dan az mikro işletmeler olduğunu kaydetti.

Proje ile mesleki eğitim noktasında fırsatlarla ilgili farkındalıkların arttırılacağını belirten Tuna, şunları söyledi:
“Bu yolla küçük ve mikro büyüklükteki işletmelerin global ekonomi içinde yaşamlarını devam ettirmelerinde anahtar faktörlerden biri olan yenilikçi potansiyellerinin gelişimine katkıda bulunulacak. Bu çerçevede kullanılacak internet tabanlı yazılımın, söz konusu işletmelerde kullanılmasıyla yöneticilerin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerine olanak sağlanacak.

Durum tespitinde başarısızlar

İşletmeler, rutin faaliyetler içinde objektif bir durum tespiti yapma konusunda genellikle başarısız kalıyorlar. Bu başarısızlıklar, kalite, rekabetçilik ve dolayısıyla karlılık ve sürdürülebilirliklerini etkiliyor. Bu nedenle, proje tüm küçük ve mikro işletmeler için büyük bir önem taşıyor. Projede çalışanların internet üzerinden kendi işletmelerini değerlendirmeleri, yani özdeğerlendirme yapmaları mümkün. İnternet tabanlı bu sistem sayesinde yöneticiler gerekli stratejileri üretme konusunda kolaylık elde edeceklerdir.”

OSİAD Başkanı Adnan Keskin de büyük işletmelerin teknolojik yeniliklere daha kolay eriştikleri ve teknoloji takibi yapabildiklerini, ancak küçük ve mikro işletmelerin bu kapasiteden yoksun olduğunu ifade etti. Gelişen endüstriyel yapılanmalar, küresel rekabet, değişen tüketici alışkanlıkları ve benzeri gelişmelerin küçük ve mikro işletmeler açısından izlenebilmesinin zor olduğunu vurgulayan Keskin, Gazi Üniversitesi ile yürütülen bu proje sayesinde KOBİ’lerin rekabetçi yanlarının geliştirileceğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde OSİAD ve Gazi Üniversitesi KOBİ’ler için biraraya geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı