Gündem Haberleri

  Oscar'a adım adım

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altın Portakal'da geri sayım başladı

  Türk filmleri şöleni için hazırlıkları tamamlayan Antalya gelin gibi süslendi

  Bu yıl 37'incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bayrak ve afişlerle donatılan kentte geri sayım başladı. Türk sinema dünyasının festivaline 10 filmin katılması kesinleşti. 1-5 Ekim tarihlerindeki etkinlikte kent, sanatçı akınına uğrayacak.

  HAZIRLIKLAR TAMAM

  Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü Mehmet Balcı, hazırlıkların en küçük detaya varıncaya kadar tamamlandığını belirterek, ‘‘Kente gelecek sanatçıların ulaşım ve konaklama mekanlarına kadar herşey netleşti. Festival planladığımız şekilde gerçekleşecek’’ diye konuştu.

  FESTİVAL KORTEJİ

  Dev sanat etkinliği, 1 Ekim Pazar günü geleneksel festival korteji ile başlayacak. Dokuma Fabrikası önünde çok sayıda aracın katılımıyla başlayacak kortej, Güllük, Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri güzergahını takip edecek ve Büyükşehir Belediyesi önünde son bulacak.

  KAYIKÇI İLE START

  Mehmet Ali Alabora ile Yunanlı Katerina Moutsatsos'un başrolde oynadığı ‘‘Kayıkçı’’ filmiyle başlayacak festivalin teması ‘Barış’ olacak. 4 Ekim'de Manavgat Irmağı'nda 'Barış Bildirgesi' okunacak. Festival, 5 Ekim'de Aspendos'taki kapanış töreni ve Candan Erçetin konseri ile sona erecek.

  Onur ödülleri

  Filiz Akın, Orhan Aksoy, Ekrem Bora, Orhan Günşiray, Kadir İnanır, Zülfü Livaneli ve Sümer Tilmaç'a ‘‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’’ verilecek. ‘‘Türk Sinemasında Çocuk Yıldızlar’’ bölümünde ise Parla Şenol, Sezer İnanoğlu, Ömer Dönmez, İhsan Küçüktepe, Mine Çayıroğlu ve Halit Akçatepe'ye onur plaketi sunulacak.

  Ömer Lütfi Akad'ın sinematografisini yansıtacak ‘‘Retrospektif’’ 1 Ekim Pazar günü Belediye Kültür Salonu'nda gerçekleştirilecek. Akad'ın Gelin, Irmak, Düğün, Yaralı Kurt ve Vesikalı Yarim filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

  ‘‘Bir Ülke Bir Sinema’’ bölümünde Yunan sinemasından örneklerin gösterime gireceği festivalde, Türk-Yunan ortak yapımı Kayıkçı ile Uzlaşma filmleri, belgeseller gösterime sunulacak.

  KATILAN FİLMLER

  FİLMİN ADI: Abuzer Kadayıf

  YÖNETMEN: Tunç Başaran.

  OYUNCULAR: Metin Akpınar, Talat Bulut, Sibel Turnagöl, Özlem Savaş, Şebnem Özinal, Ebru Destan, Melda Arat, Cengiz Sezici.

  FİLMİN ADI: Eylül Fırtınası

  YÖNETMEN: Atıf Yılmaz

  OYUNCULAR:Tarık Akan, Zara, Kutay Özcan, Deniz Türkali, Hazım Körmükçü, Oktay Sözbir, Meral Çetinkaya.

  FİLMİN ADI: Güle Güle

  YÖNETMEN: Zeki Ökten

  OYUNCULAR: Metin Akpınar, Zeki Alasya, Şükran Güngör, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak, Haluk Bilginer, Ayşegül Aldinç, Nilüfer Açıkalın, Güler Ökten.

  FİLMİN ADI: Melekler Evi

  YÖNETMEN: Ömer Kavur

  OYUNCULAR: Talat Bulut, Hande Ataizi, Aytaç Arman, Arslan Koçar, Haldun Boysan, Tarık Pabuççuoğlu, Macit Koper, Metin Belgin.

  FİLMİN ADI: Oyun Bozan

  YÖNETMEN: Nesli Çölgeçen

  OYUNCULAR: Zeki Alasya, Okan Bayülgen, Nikos Sergianopoulos, Dimitra Matsouko, Şafak Sezer, Mert Asutay, Tekin Temel, Melda Arat, Soner Ağın.

  FİLMİN ADI: Acı Gönül

  YÖNETMEN: Kamil Renklidere

  OYUNCULAR: Berhan Şimşek, Selçuk Yöntem, Elyse Mirto, Erdinç Akbaş.

  FİLMİN ADI: Ağaçlar Ayakta Ölür

  YÖNETMEN: Kamil Renklidere

  OYUNCULAR: Çolpan İlhan, E.Altuğ, Eşref Kolçak, S.Erbulak, A.Sarılgan

  FİLMİN ADI: Gölge Aşklar

  YÖNETMEN: Nihat Seven

  OYUNCULAR: Juan Herra

  FİLMİN ADI: Renkli Türkçe

  YÖNETMEN: Ahmet Çadırcı

  OYUNCULAR: Osman Cavcı, Nilüfer Aydan, Akasya Aslıtürkmen, Mustafa Uzunyılmaz, Rıza Sönmez, Erdinç Olgaçlı, Ercüment Balakoğlu, Ahmet Çadırcı, Sibel Gökçe, Baykal Kent.

  FİLMİN ADI: Filler ve Çimen

  YÖNETMEN: Derviş Zaim

  OYUNCULAR: Haluk Bilginer, Taner Birsel, Ali Sürmeli.

  10 film yarışacak

  Türk Oscar'ı olarak adlandırılan Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 10 film yarışacak. En iyi filme 10 milyar, aynı zamanda Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ünvanı alacak ikinci filme 7 milyar, Behlül Dal Jüri Özel Ödülü niteliğindeki üçüncü filme ise 5 milyar lira ödül verilecek. Bu yıl ilk kez verilecek olan Altın Portakal-Türvak Halk Jürisi Özel Ödülü ise 10 bin dolar. Ayrıca yarışmaya katılan her filme 750 milyon lira katılım bedeli ödenecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı