Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oscar öncesi büyük kapışma

  Hürriyet Haber
  23 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Aralık 2000 - 00:01

  Oscar ödüllerinin belirleyicisi olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri'nin adayları belirlendi. Yönetmen Steven Soderbergh'in ABD'deki uyuşturucu savaşlarını konu alan filmi ‘‘Traffic’’ ile Roma döneminden bir kesit sunan ''Gladyatör'' filmi, 5'er dalda Altın Küre'ye aday gösterildiler. Cameron Crowe'un yönettiği ve 1970'li yıllarda genç bir şarkı sözü yazarının deneyimlerini anlatan ‘‘Almost Famous’’ ile Juilette Binoche'nin oynadığı ‘‘Chocolat’’ da 4'er dalda Altın Küre'ye aday gösterildi. Her yıl dağıtılan Altın Küre ödüllerini kazananlar 21 Ocakta belli olacak. Oscar ödüllerinin aksine, Altın Küre'de filmlerin yanı sıra televizyon programları ve performanslar da ödüllendiriliyor.

  En İyi Drama Aktörü dalında kıyasıya bir rekabet var: Wonder Boys'da oynayan Michael Douglas, Cast Away'de rol alan Tom Hanks, Gladyatör'deki rolüyle Russell Crowe, Quills'teki rolüyle Geoffrey Rush ve Before Night Falls'daki performansıyla Javier Bardem'den hangisinin ödülü kucaklayacağı büyük merak konusu.

  En İyi Drama Aktrisi dalında ise Erin Brockovich'deki rolüyle Julia Roberts ve Dancer in The Dark'daki oyunuyla pop şarkıcısı Bjork arasında büyük çekişme yaşanacak. The Contender'de oynayan Joan Allen, Requiem For a Dream'ın deneyimli aktrisi Ellen Burstyn ve You Can Count on Me'deki performansıyla Laura Linney, büyük sürpriz yapabilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı