KIRŞEHİR HABERLERİ

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Avkapan:

IHA
30.09.2015 - 13:06Son Güncelleme :

sanayi bölgesinden bir fotoğraf

IHA

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Avkapan, yapılacak olan yönetim seçimi öncesinde bilgilendirmelerde bulundu.
OSB Yönetim Kurulu Başkanı Avkapan, "Kırşehir Organize Sanayi Bölgesinde trilyonlarca liralık yatırımda bulunduk. Verdiğimiz mücadele OSB’nin gelişimine yönelik büyük bir ataktır." dedi.
"OSB KIRŞEHİR’İN GÖZ BEBEĞİDİR"
Organize Sanayi Bölgesinin Kırşehir’in göz bebeği olduğunu anlatan Avkapan, "Kırşehir’imizin gözbebeği gibi, koruyup kollayacağımız OSB ile ilgili ulu orta mahalle söylemleri değil, bizimle samimi istişare bekleriz. Biz OSB’de sanayicinin yönetimsel eli yokken bile bu vesayetin kırılarak müteşebbisin kendi bölgesinde ve yönetiminde söz sahibi olması için dernekleşmeden başlayarak mücadele ettik ve işi bu noktaya, yani müteşebbise devrinin sağlanmasına getirdik. Yıllardır mücadele veriyor, OSB için çalışıyoruz. Trilyonluk yatırımlar yapıyoruz. Ucuz reklam peşinde koşmadık. Sanayicinin derdini biz biliyoruz ve ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu vesileyle çabalarımıza destek ve katkılarını esirgemeyen başta Valimiz Necati Şentürk olmak üzere Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye ve Bakanlığımıza OSB adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.
"TEMSİL HAKKI KAZANDIKTAN SONRA CİDDİ İŞLER YAPILMAYA BAŞLANDI"
Kırşehir’de sanayicilerin de katılım gösterdiği yönetim ile ciddi işlerin Organize Sanayi Bölgesinde yapılmaya başlanıldığını ifade eden Avkapan şöyle konuştu: "Daha önce sadece derneğimiz vardı ve amacımız yatırım yaptığımız bölgede müteşebbis heyet içinde temsil edilmemenin boşluğunu doldurmaya çalışarak dernek üzerinden yaşadığımız sorunlara parmak basmak zorlayıcı olamazsak bile komu oluşturarak işlerin yürümesi için itekleyici olmaktı. Bugün artık geldiğimiz noktada dün büyük işlev gören derneğimiz bugün işlevini yitirdi ve görevini tamamladı dolasıyla lağvettik. OSB Yönetimi 08.10.2013 tarihine kadar İl Özel İdaresi, Belediye ve Ticaret Sanayi Odası’nca temsil edilirken, Organize Sanayi Bölgesi’nde faal yatırımcı işletme sayısının 1/3 oranını geçmesi nedeniyle biz yatırımcılar 15 kişilik Müteşebbis heyette Bunun artık 7 kişiyle temsil edilebiliyoruz. Ve tabi hala İl Özel İdaresi ve Belediye 3’er Ticaret ve Sanayi Odası ise 2 kişilik temsille bulunuyor. Ve tabi Organize Sanayi Bölgemizde’ faal yatırım işletmeleri sayısının 2/3’ e erişmesi durumunda ise yönetim tümüyle yatırımcılardan oluşacak."
"EKİM TARİHİNDE SEÇİME GİDİLİYOR"
2 Ekim tarihinde OSB yönetimi için seçime gideceklerini anlatan Avkapan, "Şimdi de OSB’de yatırımcılarımızın ve de yönetim olarak bizlerin hedefi yönetimin tümüyle bizlerden oluşması. “Organize Sanayi Bölgemizde faal yatırım işletmeleri sayısının 2/3’e erişmesi durumunda bu hedefi yakalayacağız. Bu da büyük bir ihtimalle 2 yıl sonra 8 Ekim 2017 de gerçekleşecek. 8 ekimde mevcut müteşebbis heyetin görev süresi doluyor ve ilk defa yeni boyutta bir ilk seçimimizi 2 ekimde 71 katılımcının daveti ve iştirakiyle yapacağız. 15 kişilik Müteşebbis heyette 7 üye, 5 kişilik yönetim kurulunda ise 2 üye ile temsil hakkı kazanmış olmamızdan bu yana ciddi işler yapmaya başladık. Biz OSB’de sanayicinin yönetimsel eli yokken bile bu vesayetin kırılarak müteşebbisin kendi bölgesinde ve yönetiminde söz sahibi olması için dernekleşmeden başlayarak mücadele ettik ve işi bu noktaya, yani müteşebbise devrinin sağlanmasına getirdik. İşin aslı Kırşehir OSB’de gerçek yatırımcıyı adeta paslı zincirle bağlayan prangaları kırdık. Sanayicinin sorununu yine sanayici anlar ve çözer. Bizler, ben düşüncesinden sıyrılıp biz olmak yolunda yürüyoruz. .Her şey, tüm olumlu gelişmeler müteşebbisin yönetime girmesiyle bu süreçten sonra başladı. Nitekim 2013-2014 döneminde sorunları biraz aştık. Bölgeye iç yollar yapıldı. 6.050 milyon para tahsis edildi. Doğalgazı, 420 bin TL kalkınma ajansı destek verdi. Belediye Nizamiye ve tanıtım tabelalarını yaptı. Yine itfaiye binası yapıldı ve yeni hizmet binası için çalışmalara başlandı. 1500 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni hizmet binamızda, konferans ve toplantı salonları ile çok farklı uygulama alanları yer alacak. OSB’ye çöp kamyonu, Hizmet aracı, Beko Loder iş makinası, yol süpürme makinası alındı. Yine Jeotermalden devir aldığımız Elektrik bakım aracımızla da elektrik teknisyenimizin kullanımına sunduk ve tüm arızalara müdahale edebiliyoruz artık. Yine bünyemize bir elektrik mühendisi kattık." ifadelerini kullandı.
Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi adına OSB Lisansı aldıklarını anlatan ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Avkapan sözlerine şöyle devam etti: "OSB Yönetimi olarak; EPDK’dan Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi Tüzel Kişiliği adına 49 yıllık OSB Dağıtım Lisansını, 11.06.2015 tarihli ve 5629-2 sayılı Kurul Kararı ile 49 (kırk dokuz) yıl süreli OSB Dağıtım Lisansını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK)`nın konu ile ilgili ilanının Resmi Gazete` de yayımlanmasıyla resmen aldık. Önümüzdeki günlerde “Bağlantı Anlaşması”yla kendi elektrik dağıtımımızı kendimiz yapacağız. böylece, OSB’deki firmalara EPDK’nın yayınladığı tariflere göre ucuz enerji akışı sağlayacağız. Rekabetin çok yoğun yaşandığı bugünkü dünyada girdilerdeki özellikle de enerjide ‘ucuzlama oranı’ tüm sanayicimizin takdir edeceği gibi ‘üretim maliyeti’ rakamlarına hatırı sayılır katkıda bulunacaktır. Aldığımız lisan bu anlamda büyük bir kazanımdır. Artık yatırımcılarımız elektrik işlerinde MEDAŞ’la muhatap olmayacak çünkü OSB yönetimimiz elektriği TEİAŞ üzerinden direkt sanayicimize ulaştıracak. Kırşehir OSB’de halen aylık ortalama 1 milyon KVH elektrik tüketildiği düşünüldüğünde MEDAŞ’a aylık olarak bizlerden 60 bin TL kar alıyordu. Lisansın bizlere geçmesiyle birlikte bu rakam tamamıyla ortadan kalkmıştır. Sonuçta bu lisansla sanayicimize yüzde 30’a yakın bir avantaj sunulmaktadır ki, bu durum; yeni yatırları özendirmek ve mevcut yatırımların sürekliliğini ve cazibesini artırıcı bir işlev de görecektir. 2001 yılında 4628 sayılı elektrik piyasası kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte, elektrik piyasasında köklü düzenlemeler başlamış ve organize sanayi bölgelerinin çabalarıyla, serbestleşen elektrik piyasasında OSB tüzel kişiliklerinin de piyasa oyuncusu kabul edilmesiyle; Organize Sanayi Bölgeleri tüzel kişilikleri elektrik dağıtım lisansı alarak 2007’den itibaren bu faaliyetlerini lisanslı yapabilme hakkı kazanmıştır. Bizlerde gördük ki; Organize sanayi bölgemiz lisans aldıkları takdirde (kendi sınırları içeresinde) elektrik dağıtım şirketi sayılacak dolaysıyla. Dağıtım şirketi olmanın avantajlarının en başında elektrik sistemlerinin mülkiyeti ve işletmesi OSB tüzel kişiliğimize haiz olacaktı. Bu avantajların farkında olarak bu durumu kısa dönem hedeflerimiz arasına öncelikle almıştık.”
"OSB İÇERİSİNİ ÇÖZDÜK BAĞLANTI YOLUMUZUN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ"
OSB Bölgesinin içeride yaşadığı sıkıntıların tamamını çözdüklerini anlatan Başkan Avkapan bağlantı yolu sıkıntısı yaşadıklarını ve sorunun çözümünü beklediklerini söyledi. Avkapan, "1 milyon 855 bin 417 metrekare alanda Buğun için toplamda 52 firma ile 1171 kişiye istihdam sağlıyoruz. 6 milyon 50 bin lira yıllık yüzde bir faizle, ilk 5 yıl ödemesiz ve 15 yılda ödemeli kredi ile 50 bin metrekare sıcak asfalt 186 bin metrekarede kilit parke taş döşemesi gerçekleştik. Sonuçta toplamda 18 kilometrelik tüm iç yolları Vali, Belediye Başkanı ve Bakanlık dayanışması içinde sanayicilerimizin alın teri katkılarıyla alt yapısı da dahil olmak üzere pırıl pırıl yaptık.
Organize Sanayi Bölgemizin maalesef ciddi bir kanayan bir bir yarası var.Bize değil Belediye ait olan ve tamamen Belediyenin sorumluluğundaki Ortaköy yolundan, OSB’ye giren toplam 3 kilometrelik köstebek yuvasına dönen ana giriş arterimiz hala yapılmış değil, bu bağlantı yolu sadece bizlerin değil Kırşehir’in bir olumsuz görüntüsü bu yolu gören sanayiciler bu manzarayı ‘Kırşehir’in Organize Sanayi’sine verdiği kıymet’ olarak görüyorlar ki; bu imajı hak etmediğimizi düşünüyoruz. Bugüne kadar birçok sorunumuzda desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin Belediyenin koşullarını zorlayarak öncelik vermesini de umuyor ve bekliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden OSB Yönetim Kurulu Başkanı Avkapan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 13 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça OSB Yönetim Kurulu Başkanı Avkapan: haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı