ANKARA HABERLERİ

OSB liselerine devlet desteği

Hürriyet Haber
15.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 14.07.2012 - 16:38

Organize Sanayi Bölgeleri’nde özel okul statüsünde açılacak teknik ve meslek liselerine devlet desteği geliyor. Yeni düzenlemenin önemli olduğuna dikkat çeken ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Milli Eğitim Bakanı Dinçer’e teşekkür etti.

Hürriyet Haber

RESMİ Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve “torba yasa” olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Özel Eğitim Kurumları Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle OSB’lerde açılacak teknik ve meslek lisesi öğrencileri için devlet desteğinin yolu açıldı. Buna göre, OSB’lerde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim görecek her bir öğrenci için, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere, resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere eğitim ve öğretim desteği sağlanabilecek.

Ödenekten karşılanacak

Söz konusu destek tutarı, her eğitim öğretim yılı itibarıyla Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa belirlenen tutarda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.
Eğitim öğretim hizmetini sunan veya yararlananların, gerçek dışı beyanda bulunmak suretiyle fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda bu tutarlar, iki katı ve kanuni faiziyle ilgililerden müteselsilen tahsil edilecek. Bu fiillerin okullar tarafından tekrarı halinde, kurum açma izinleri de iptal edilecek.

ASO’dan teşekkür

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayi kesiminin nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu belirtti. “Devletin yaptığı okullardaki eğitim sanayiden kopuk olduğu için istedikleri seviyelerde olmadığını” öne süren Özdebir, bunun için özel okul statüsünde bir okul yapma konusunu gündeme getirdiklerini, Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer’in de bu fikirlerine destek verdiğini dile getirdi. Yeni düzenlemenin OSB’ler açısından önemli olduğuna dikkati çeken Özdebir, Bakan Dinçer’e teşekkür etti. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı da olan Özdebir, OSBÜK olarak Eylül ayında OSB yöneticileri ve ilgili bakanların katılımıyla eğitim konusundaki uygulamalarını anlatacakları bir zirve düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde OSB liselerine devlet desteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı