« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Osasuna Teknik Direktörü: İspanyol futbolunda ırkçılık yok

İspanyol Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Osasuna'nın Meksikalı teknik direktörü Javier Aguirre “İspanya'da ya da İspanyol futbolunda ırkçılık yok, söylenenler sadece rakibi zayıflatmak için” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aguirre, FC Barcelona'nın Kamerunlu futbolcusu Samuel Etoo'nun, Real Zaragoza maçında tribünlerde kendisine maymun yakıştırılmasında bulunularak, “uh uh uh uh....” diye bağırılmasıyla sahayı terk etmeye çalışması sonrası İspanyol futbolunda yeniden başlayan ırkçılık tartışmalarının anlamsız olduğunu söyledi.

“Sokakta dolaşan siyahları görüyorum. Ama hiç kimse onlara bu şekilde bağırmıyor. Benim takımımda da diğerlerinde de siyah futbolcular var. Taraftarlar, takımlarındaki siyah oyunculara değil sadece rakibinkilere bağırıyorlar” diyen Meksikalı teknik adam, İspanyol toplumunda ve futbolunda ırkçılığın söz konusu olmadığını savundu.

Aguirre, kendisinin de yabancı ve Meksikalı olduğunu hatırlatarak, ”Sahada bana da 'Pancho' diyorlar ya da küfür ediyorlar. Ama saha dışında her şey farklı. Kimse bana 'kendi ülkene git', 'çalma' ya da 'sen kimsin' gibi sözler söylemiyor, tam tersine herkes benimle nazik ve çok güzel konuşuyor” diye konuştu.

YAKIŞTIRMA GEÇMİŞTE DE OLDU

İspanya'da yaklaşık 9 yıldır futbol oynayan Kamerunlu Etoo, geçmişte de birçok kez "maymun" yakıştırmasına maruz kaldı. Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezon Barcelona ile Chelsea arasında yapılan karşılaşmada Etoo, Chelsea'li bir yöneticinin kendisine ”maymun” dediğini iddia etmişti.

Bu sezon La Liga da ise Athletic Bilbao maçında, Etoo'nun Unai Exposito'ya tükürmesi polemik yaratmıştı. Athletic Bilbao Teknik Direktörü Javier Clemente, basın toplantısında, Kamerunlu futbolcu için 'maymun' imasında bulunarak, “O tükürükler ağaçtan düştü. Sadece ağaçta yaşayanlar tükürür” demişti. Clemente, bu sözlerinin ırkçılıkla hiçbir ilgisi olmadığını da daha sonra belirtmişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz