« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Oryantiring şöleni Bursa'da

2. Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Oryantiring Şampiyonası, 6-9 Eylül arasında 118 sporcunun katılımıyla Bursa'da yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, şampiyonayla ilgili BUSKİ Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği bilgilendirme toplantısında, federasyon olarak 2007 yılında düzenledikleri Balkan Şampiyonası'nın ardından ikinci kez bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Genç, 33 yıldır bu sporla uğraştığını, 2004 yılında federasyonun kurulmasıyla birlikte uluslararası organizasyonlara milli takımlar seviyesinde katılım gösterdiklerini belirtti. Türkiye'de 30'un üzerinde üniversitede oryantiring sporunun seçmeli ders olarak okutulduğuna dikkat çeken Genç, şunları kaydetti:
“İlkini geçen yıl Makedonya'nın düzenlediği Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Oryantiring Şampiyonası'nın ikincisine ev sahipliği yapacağız. Milli takımımız Kütahya ve Afyon'da yaptığı antrenmanlar ile bu şampiyonaya hazırlandı. Şampiyona 16, 18, 20 ve 21-35 yaş gruplarında yapılacak. Her yaş grubunda ülkeler 4 erkek 4 bayan olmak üzere 8 kişilik takımlarla yarışacak. Şampiyona perşembe günü Cumalıkızık'ta uzun mesafe sürat yarışları ile başlayarak, cuma ve cumartesi günleri ise Uluadağ'ın Sarıalan bölgesinde devam edecek. Pazar günü de tekrar Cumalıkızık'ta koşulacak kısa mesafe bayrak yarışı ile sona erecek.”

6-9 Eylül arasında 118 sporcunun katılımıyla düzenlenecek şampiyonaya Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Romanya, Moldova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye olmak üzere 9 ülkeden katılım olacağını açıklayan Genç, “Bu şampiyona ile ayrıca ilk kez mastırlar yarışları da yapılacak. Şampiyonanın bu bölümü herkese açık olacak. Mastırlar kategorisindeki katılım ile birlikte toplam sporcu sayısı 600'ü bulacak. Ayrıca bu organizasyon bize, 2013 yılında düzenleyeceğimiz Akdeniz Ülkeleri Şampiyonası ve 2014 Dünya Şampiyonası öncesi eksiklerimizi görme fırsatı verecek. Bu saydığım her iki şampiyona da Antalya'da yapılacak” diye konuştu.

Sırbistan Oryantiring Federasyonu'nun asbaşkanı ve şampiyonanın Dünya Oryantiring Federasyonu tarafından atanan teknik gözlemcisi olan Zoran Milovanoviç ise Bursa'da yapılacak şampiyonanın hazırlıklarına 1,5 yıl öncesinden başlandığını, kendisinin de 3-4 kez Bursa'ya gelerek incelemelerde bulunduğunu bildirdi.

Milovanoviç, her şeyin yolunda gideceğine yürekten inandığını belirterek, bu spora gönül veren herkesi yarışları takip etmeye çağırdı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.