« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Oryantiring hızla kitle sporu olma yolda

Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, oryantiringin kitle sporu olma yönünde hızla ilerlediğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Genç, Avrupa'nın bazı ülkelerinde yaklaşık yüz yıldan bu yana yapılan oryantiringin Türkiye'de henüz yeni tanınmaya başladığını belirterek, “Buna rağmen çok hızlı mesafe katediyoruz. Şu an 4 bin 800'ün üzerinde lisanslı sporcumuz var. Oryantiring 30'a yakın üniversitede seçmeli ders olarak okutuluyor” dedi.

Federasyon olarak 2011 yılını oldukça başarılı geçirdiklerini ve planladıkları bütün faaliyetleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Genç, “Bunlardan Manavgat ve Kapadokya'daki faaliyetlerimiz uluslararası nitelikte yapıldı ve oldukça yüksek seviyede katılım gerçekleşti. Avrupa'nın bazı ülkelerinde oryantiring yaklaşık yüz yıldan bu yana yapılıyor. Bizde ise henüz çok yeni olmasına rağmen oldukça mesafe kat ettik. Şu an 4800'ün üzerinde lisanslı sporcumuz var. Sporcu sayısı bakımından önde gelen federasyonlardan birisiyiz” diye konuştu.

2008'de göreve geldiklerinde 26'sı faal 39 kulübün olduğuna ve bugün ise bu rakamın 60'ı faal olmak üzere 112 kulübe ulaşıldığına dikkati çeken Genç, bu kulüplere harita ve diğer alt yapı çalışmalarında katkıda bulunduklarını dile getirdi.

Genç, “Doğa sporu yaptığımız için, milli eğitim kapsamındaki okullarda, kampüslerde ve şehir merkezlerinde yarışlarımızı yapıyoruz. Şehir merkezi olarak da genellikle turistik yerleri seçiyoruz. Böylece hem ülkemizin hem de o yörenin tanıtımına katkı sağlıyoruz. Amacımız kitle sporlarında en çok sporcu sayısına ulaşmak” ifadesini kullandı.
Uluslararası Oryantiring Federasyonu'nun bünyesinde 4 ayrı disiplin olduğuna işaret eden Genç, kendilerinin şu ana kadar sadece koşarak yapılan disiplini gerçekleştirdiklerini, ancak 2011 yılında dağ bisikletiyle yapılan oryantiringi başlattıklarını söyledi.

Genç, şunları kaydetti:
“2012 yılında ise bedensel engelliler ve kayak oryantiringinin de ilk adımlarını atıyoruz. Bütçemiz doğrultusunda Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılıyoruz ve ülkemizi temsil ediyoruz. 2012 yılı Güney ve Doğu Avrupa yarışmaları ülkemizde olacak. Yaptığımız başarılı çalışmalardan sonra 2014 yılındaki Dünya Şampiyonası'nın bir ayağını yine Türkiye'de yapma imkanına kavuştuk.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler