Gündem Haberleri

  ’Örtünme’ kararı namaz dışına çıktı

  Okan KONURALP/ANKARA
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet’in ’kadının başı açık namaz kılamayacağı’ kararına şerh koyan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun tek kadın üyesi Prof. Dr. Mualla Selçuk, "Kararda ’namazda ve namaz dışında örtünmesi gereken yerler’ deniyor. Buradan kadının namaz dışında da örtünmesi gerektiği sonucu doğuyor" dedi. Selçuk farklı uygulamaların da gözardı edildiğini vurguladı.

  DİYANET İşleri Başkanlığı’nın 2003’te aldığı ’Kadınların başı açık namaz kılmaları’ başlıklı kurul kararına şerh koyan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mualla Selçuk, "Şerh gerekçemin arkasındayım. Kararın Diyanet Dergisi’nde şerh gerekçeme yer verilmeden yayınlanması etik dışı bir davranıştı" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun tek kadın üyesi olan Selçuk, sorularımızı şöyle yanıtladı:

  Şerh gerekçeniz neydi?

  İki nedenle itiraz ettim. 1’incisi şekil bakımından: Namaz için alınan bir karar, namaz dışına da teşmil edilmiştir. (Taşınmıştır.) (2003 tarihli kararın son paragrafında yer alan ’namaz ve namaz dışında’ ifadesine işaret ediyor.) 2’ncisi, esasa gelince: ’Tarihi sürecin tek yanlı ve eksik incelenmesi, konuyla ilgili farklı uygulamaların ve yorumların olduğu göz ardı edilmesi sonucu verilen karara karşıyım’ şeklinde yer almıştır.

  Şekil bakımından kastınız ne?

  Kurul kararının son paragrafında ’namazda ve namaz dışında örtülmesi gereken avret mahallinin erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayaklar dışındaki bütün beden olduğu" belirtiliyor. Durum böyle olunca da, ’kadının namaz dışında da örtünmesi gerekir’ şeklinde bir sonuç doğuyor.

  ÖZELE SAYGI DUYMALI

  Siz kadınların başı açık namaz kılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Tek başınayken başı açık namaz kılabilirler mi?

  Benim kişisel görüşüm şudur: Ben geleneklere saygı duyan, duyulması gerektiğine inanan biriyim. Dolayısıyla kadınların namazda başını kapamalarını gelenekler bağlamında değerlendirmek gerekir. Ancak hal böyleyken insanların kendi özel kararlarına, durumlarına, özel hayatlarına saygı da duyulması şarttır. Zorunluluktur.

  Ya cemaatle...

  Kadınların cemaatle birlikte başı açık namaz kılmalarıyla ilgili bir şey söyleyemem.

  Siz namazınızı nasıl kılıyorsunuz?

  Namaz kılma biçimim benim özel alanım, bu alanla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. Ancak, her halûkarda insanların kararlarına, özel uygulamalarına saygı duymak gerekir.

  ETİK AÇIDAN OLMAZ

  2003’teki kararının bu şekliyle dergide yayınlanacağından haberiniz var mıydı?

  Kararın dergide yayınlanacağından haberim vardı, ancak şerh gerekçesiyle yayınlanmamış olmasıyla başladı sorun. Şerh gerekçesiyle yayınlanmaması akademik etik açısından sorun doğuruyor. Yapılan etik değil ve nezaketsiz.

  Sizi nasıl haberdar ettiler?

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez aradı, şerh gerekçesi olmadan basım yapıldığını ve bu hatanın mutlaka düzeltileceğini, önlem alınacağını belirtti. Ancak alınan önlemin dergi sayfalarının yırtılması olacağını bilmiyordum. Elbette bu karar kurumun kendi kararı.

  DİYANET’LE SORUN YOK

  Diyanet’le aranızda sorun doğurur mu?


  Kararımın arkasındayım. Gelişmeler bizimle Diyanet arasında bir sorun doğurmayacaktır. Bizim Diyanet’le aramızda saygın bir ilişki var.

  Kuran’ı başı açık dinlemişti

  PROF. Dr. Mualla Selçuk, 2001’de Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yeni üyelerinin göreve başlama töreninde Kuran okunurken başını örtmemiş, Fatiha Suresi’ni de yine başı açık olarak okumuştu. Selçuk, böylece radikal bir başlangıç yapmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı