Gündem Haberleri

  Ortodoks Kilise önderleri İstanbul'a geliyor

  A.A
  07.10.2008 - 17:10 | Son Güncelleme:

  2008 yılının “Aziz Pavlos yılı” olarak kabul edilmesi dolayısıyla Fener Rum Patrikhanesince 9-12 Ekimde düzenlenecek etkinlikler kapsamında “Ortodoks Kilise Önderleri”nin İstanbul'da bir araya geleceği bildirildi.

  Fener Rum Patrikhanesinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da gerçekleştirilecek etkinliklere, İskenderiye Patriği Theodoros (Mısır), Antakya Patriği İğnatios (Şam, Suriye), Kudüs Patriği Theofilos, Moskova Patriği Alexi (Rusya), Kıbrıs Başepiskoposu Hrisostomos, Yunanistan Başepiskoposu İeronimos, Arnavutluk Başepiskoposu Anastasios, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Başepiskoposu Hristoforos, Finlandiya Başepiskoposu Leon, Estonya Metropoliti Stefan önderliğindeki heyetler katılacak.

  Toplantıda, liderleri hazır bulunamayacak Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan ve Polonya kiliselerinden de temsilciler yer alacak.

  Toplantı çalışmalarına, 10 Ekim Cuma günü Patrikane'nin Aya Yorgi Kilisesi'nde başlanacak ve kapanışı 11 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Ortak bildiri, 12 Ekim pazar günü Fener Rum Patriği Bartholomeos'un katılımıyla aynı kilisede gerçekleştirilecek ortak ayinde okunacak.

  Aziz Pavlos Yılı kutlamaları kapsamında aynı tarihlerde, Patrikane'de, Ortodoks kiliselerinin heyetlerinin yanı sıra Kitab-ı Mukaddes uzmanı ilahiyatçıların ve bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilecek “Uluslararası Kitab-ı Mukaddes Sempozyumu'nun” açılışı da yapılacak.

  Etkinlikler kapsamında 12 Ekim Pazar günü Türk Hava Yollarından kiralanan özel uçakla, Aziz Pavlos'un ziyaret ettiği Efes, Antalya, Perge, Rodos ve Girit ziyaret edilecek ve söz konusu sempozyum buralarda da devam edecek.

  Katılımcılar, 16 Ekim Perşembe günü Girit Adası'nın İraklion kentinde gerçekleştirilecek sempozyumun kapanış oturumunun ardından uçakla İstanbul'a dönecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı