Dünya Haberleri

  Ortaokul öğrencileri okul işgal etti

  Hürriyet Haber
  15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'da ortaokul ve lise öğrencileri hükümetin eğitim reformunu protesto etmek için okulları işgal etti. Eylemi destekleyen anababalar kendilerini okul kapısına zincirlerken, eylem kırmaya çalışan kimi anneler öğrencilere meydan dayağı attı. Okul müdürleri, olay çıkmasın diye polisin müdahalesini reddedince, hükümet ne yapacağını bilemez hale geldi. Yunanistan çapında 3.140 lise ve ortaokuldan 637'si öğrencilerin işgali altında eğitimlerini durdurdu.

  Kardak krizinin mimarı eski Savunma Bakanı, şimdiki Eğitim Bakanı Gerasimos Arsenis'in hazırladığı eğitim reformu taslağı ortalığı karıştırdı. Üniversiteye giriş sınavında lisenin son 3 yılının not ortalamasının dikkate alınması önerisi üzerine öğrenciler sokaklara döküldü. Yeni bir göreve atanacak öğretmenlere yeniden imtihan yapılması kararı üzerine öğrencilerin eylemine öğretmen sendikaları da katıldı.

  Tabii bu geniş eylemlerde, traji-komik sahneler de yaşanıyor. İşte televizyonlara da yansıyan iki örnek :

  Kimi babalar, çocuklarını desteklemek için kendilerini kapılara zincirlerken, kızını cebren okula sokmaya karar veren bir anne öğrencilerin elindeki pankardı zorla indirip bir erkek öğrenciyi saçlarından çekince, anne babalar arasında naklen meydan kavgası yaşandı.

  Atina'da bir lisede müdür ve iki öğretmen okulu basıp öğrencileri kovaladı. Öğrenciler birinci kata sığındı ancak kapı kırılınca camdan atlayan bir öğrencinin bacakları kırıldı. Bunun üzerine öğrenciler 4 saat boyunca Atina'nın en işlek caddesini trafiğe kapattılar.

  Bu arada eylemin tadını en çok çıkaran da, niye okul işgal edip eylem yaptığını bile bilmeyen 12-13 yaşındaki ortaokul öğrencileri.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı