Ege Haberleri

  Ortakları sevindirdi

  Hürriyet Haber
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yılın ilk altı ayına göre satış gelirini 31 milyon liradan 58 milyon liraya, ihracatını 11 milyon dolardan 26 milyon dolara çıkartan Katmerciler, net kârını ikiye katladı.

  Türkiye’de araç üstü ekipman sektörünün lideri ve borsadaki tek temsilcisi olan Katmerciler Araç Üstü Ekipman AŞ (KATMR), yılın ilk altı aylık döneminde hemen tüm bilanço kalemlerinde ciddi artış yakaladı. Şirket, kârını da yaklaşık iki katına çıkarmayı başardı. 30 Haziran 2012 itibariyle konsolide gelirlerini 58 milyon 865 bin liraya yükselten Katmerciler, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 88’lik artış gerçekleştirdi. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki konsolide geliri 31milyon 336 bin lira olmuştu. Katmerciler’in bu gelir artışında ihracat performansı çok etkili oldu. Geçen yılın altı aylık döneminde 11 milyon 128 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket, bu yılın ilk yarısında yüzde 136 artışla 26 milyon 326 bin dolarlık ihracat geliri elde etti. Geçen yılın ilgili döneminde toplam gelirler içerisinde yüzde 56 olan ihracatın payı da bu yılın aynı döneminde yüzde 85’e yükseldi.

  Karlılık yükseldi

  Gelirdeki artışa paralel olarak Katmerciler’in net kârı da önemli yükseliş gösterdi. Şirketin Ocak-Haziran 2012 dönemi vergi sonrası net dönem kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97 artışla 4 milyon 48 bin lira olarak gerçekleşti. Şirketin 2011 yılı ilk altı ayındaki net kârı 2 milyon 52 bin lira olmuştu.
  Katmerciler’in altı ay sonundaki toplam aktif büyüklüğü ise, 2011 yılı sonuna göre yüzde 12 artış göstererek, 132 milyon 217 bin lira oldu. İlk altı ay sonunda şirketin özkaynakları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik artışla 35 milyon 179 bin lira olarak gerçekleşti.

  ULUSLARARASI MARKA

  Katmerci, “Küresel krizin devam eden yoğun etkilerine, bölgemizdeki artan siyasi gerilime rağmen tüm bilanço kalemlerinde elde edilen başarı, yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ne kadar güçlü bir şekilde nüfuz ettimizi göstermesi bakımından oldukça anlamlı. Bu olağanüstü dönemde dahi gelirlerimizi yüzde 88, ihracatımızı yüzde 136 artırırken, net kârımızı yaklaşık iki katına çıkararak, hissedarlar ve yatırımcılarımız için iyi bir tablo ortaya koyduk. Uluslararası bir marka olma hedefi doğrultusunda, yüzünü dış pazarlara çevirmiş, sektörünün açık ara ihracat lideri ve 41 ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak, ihracat gelirlerimizi bu denli artırmış olmak, geleceğe dair güvenimizi daha da pekiştiriyor. Benzer bir performansı yılın ikinci yarısında da ortaya koymak ve kârlılığımızı artırmak için çalışmalarımıza etkin bir şekilde devam ediyoruz” diye konuştu.

  BAŞARILI TABLO

  Katmerciler Genel Müdürü Mehmet Katmerci, 2011 yılını büyük ölçüde hedef ve öngörülerine uygun bir şekilde tamamlayan şirketin 2012’nin ilk yarısında da oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtti. Şirketin sağlıklı ve istikrarlı büyüme trendini devam ettirdiğine dikkat çeken Katmerci, “özellikle yurtdışı pazarlardan elde edilen ihracat gelirlerinin de katkısıyla toplam gelirlerde ve kârlılıktaki artıştan son derece memnunuz” dedi. Halka açık bir şirket olarak Katmerciler’in başarılı performansında çalışanlarından müşterilerine, yatırımcılarından iş ortaklarına tüm kesimlerin payı olduğunu vurgulayan Katmerci, şirketin sağlıklı ve güçlü büyüme trendini devam ettirerek sektörüne, İzmir’e ve Türkiye’ye değer yaratmaya devam edeceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı