ANKARA HABERLERİ

Ortak tavra AKP’den ret

Deniz GÜREL
15.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında öne çıkan gündem maddesi,. İstanbul’a taşınacak finans kuruluşları ve bankalar oldu.

Deniz GÜREL

CHP’nin, BDDK, SPK, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank ve Türkiye Kalkınma Bankası gibi kurumların merkezlerinin İstanbul’a taşınmasına karşı Belediye Meclisi’nin ortak duruş sergilenmesi önerisi AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.
Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak’ın TBMM’de görüşülen torba yasaya BDDK ve SPK’nın taşınmasının da girdiğini hatırlatarak, taşınmalarla ilgili Meclis gündem maddesinde bulunan araştırma komisyonu kararının kaldırılıp, taşınmaya karşı ortak duruş kararı alınmasını önerdi. Çatak, “Finans kuruluşlarının Ankara’dan taşınmasına belediye meclisinin karşı olduğunu duruşu olduğunu yönünde duruş bekliyorum. Kurumlardan alınan vergilerde de önemli düşüşler olacaktır. Taşınma kararı halk ekonomisine olumsuz yansıyacak” dedi.
Taşınmaya karşı ortak duruş önerisini destekleyen MHP’li Efkan Özkan, “Daha iyi bir lobi faaliyeti yapmak, Ankara’nın sesini daha iyi duyurmak için bu önergeye katılıyoruz. Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’dır. Ancak Türkiye’de son zamanlar yürütülen bir İstanbul projesi bulunuyor. Ankara’nın değerlerinin İstanbul’a taşınması konusunda bizim de söyleyecek sözümüz ve kararımız olmalı” dedi.
Biz de hassasız
Ankara’nın için boşaltılacağı gibi bir yaklaşıma katılmadığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz, “Dünyanın her tarafında başkentler farklı, finans merkezleri farklı yerde olabiliyor. Bu başkentin içerisinin boşaltılması anlamına gelmez. Siz bu konuda ne kadar hassasınız biz de o kadar hassasız” dedi.
Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez de ulusal politikalarla yerel politikaların zaman zaman çatışabileceğini hatırlattı, “Türkiye’nin genel politikasına hizmet edilmek istenirken, buradan bakıp, içinin boşaltıldığını söylemek ağır kaçar. Hükümetin Ankara’ya zarar verme gibi bir durumu söz konusu değildir. Belki küçülmeye vesile olacak proje olarak algılanabilir ve Ankara için endişeliyiz denebilir” ifadesini kullandı.  Karşılıklı görüşlerin ardından CHP’nin aykırı önergesi reddedilirken, taşınmaya yönelik araştırma komisyonu raporu oy birliğiyle   kabul edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ortak tavra AKP’den ret haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı