Gündem Haberleri

  Ortak sınavda başarı İzmir'in

  Hürriyet Haber
  24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fen ve Anadolu liselerine girişte ortak yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nda başarı İzmir'in oldu. Adaylar sınav sonuçlarını 0312-212 80 52 numaralı telefondan ve www.meb.gov.tr internet adresinin yanı sıra ‘‘Değerlendirme Daire Başkanlığı-Teknikokullar/ Ankara’’ adresinden öğrenebilecekler.

  Toplam ve fen ağırlıklı olarak iki kategoride değerlendirme yapılan sınavda, İzmir Bornova Anadolu Lisesi öğrencisi Çınar Şahin, sınavın her iki kategorisinde birincisi olurken, aynı okuldan İbrahim Karahan ikinciliği elde etti.

  Şahin, toplam ağırlıklı standart puana göre yapılan değerlendirmede 929.071, fen ağırlıklı puana göre yapılan değerlendirmede ise 947.695 puan alarak İzmir Fen Lisesi'nde öğrenim görmeye hak kazandı. Sınavda 945.390 fen, 923.309 toplam standart ağırlıklı puanla sınavın ikincisi olan Karahan da İzmir Fen Lisesi'ni kazandı.

  Sınavda, fen ağırlıklı standart puana göre üçüncülüğü iki aday paylaştı. Konya Ereğli Anadolu Lisesi'nden Kemal Tekin ile İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Can Demir, 943.068 puanla bu kategorinin üçüncüsü oldular. Her iki öğrenci de İzmir Fen Lisesi'ni kazandı.

  Toplam ağırlıklı standart puana göre yapılan değerlendirmede, üç aday üçüncülük ipini birlikte göğüsledi. Tekirdağ Anadolu Lisesi'nden Volkan Doğru, Kırıkkale Anadolu Lisesi'nden Volkan Sakin ve Kahramanmaraş Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi'nden Mustafa Kuloğlu, 922.759 puanla üçüncülüğü elde etti. Volkan Doğru, İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Volkan Sakin Ankara Fen Lisesi, Mustafa Kuloğlu ise İzmir Fen Lisesi'nde okumaya hak kazandı.

  Sınav sonuçlarını dün basın toplantısıyla açıklayan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ruhi Esirgen, başvuruda bulunan 316 bin 71 öğrenciden, 309 bin 474'ünün sınava girdiğini, bunlardan da 83 bin 307'sinin kesin kayıt hakkı kazandığını bildirdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı