Gündem Haberleri

  Ortak acımız

  ANKARA
  25.04.2016 - 02:07 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarının yıldönümü dolayısıyla Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a gönderdiği mesajda, “Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi. İstanbul’da Ermeni Patrikhanesi’ndeki ayin sırasında okunan mesaj şöyle:

  TÖREN EN ANLAMLI YERDE 
  “BİRİNCİ Dünya Savaşı’nın trajik koşullarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün (dün), İstanbul’da Ermeni Patrikhanesi’nin çatısı altında toplanan vatandaşlarımızı selamlıyor, saygılarımı sunuyorum. Törenin, Osmanlı Ermenilerinin yaşadıkları acıların paylaşılması ve hatıralarının yâd edilmesi için en anlamlı yer olan Türkiye’de bir kez daha yapılmasından memnuniyet duyuyorum.

  HATIRALARA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ
  İnsani vazifelerin ihmal edilmediği, sevincin ve acının samimiyetle paylaşılabildiği Anadolu toprakları her şeyin önüne ve ötesine vicdan ve adalet anlayışını koyar. İşte bu anlayış, tarih bilincimiz ve insanlık ufkumuz gereğince Osmanlı Ermenilerinin hatıralarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

  Türklerle Ermenilerin bin yıla uzanan ortak yaşam kültürünü yeniden hatırlamayı ve hatırlatmayı sürdüreceğiz. Ortak tarihleri ve benzer gelenekleri olan iki komşu halkı, nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırmak isteyenlere ve tarihi siyasileştirenlere karşı dostluk ve barış hedefiyle çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu düşüncelerle, ebediyete intikal etmiş Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, hayatta olan yakınlarına taziyelerimi sunuyorum. Aynı dönemde yaşamını yitiren etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyorum. Bu ortak acıyı paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ülkemize geçmişten bugüne katkıda bulunan tüm Ermeni vatandaşlarımıza da bu vesileyle yeniden teşekkür ediyorum.”

  ERDOĞAN'A: GURUR DUYDUK
   Erdoğan’ın mesajını ayin sırasında okuyan Aram Ateşyan, “Şahsım, ruhaniler ve cemaatim adına saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi, saygılarımızı ve sevgilerimizi bildiriyoruz. Geçen sene olduğu gibi bu sene de saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın mesajıyla gurur duyduk” dedi. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı