Ortağımız kendi inisiyatifiyle hisse satışı yapmıştır

ANKARA
24.10.2015 - 01:33 | Son Güncelleme: 24.10.2015 - 01:37

CHP milletvekili Erdoğdu’nun’nun iddialarına Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz’dan açıklama geldi.

Yavuz, “Azerbaycan’a ödenen toplam tutar, 10 milyar doların altında olup Türkiye’ye 10 milyar dolar zarar ettirildiği şeklindeki iddia matematik bilimine aykırıdır. Ortağımız (Arkgaz Enerji)  kendi inisiyatifiyle hisse satışları yapmıştır” dedi. Ancak Yavuz’un hissedarlara ilişkin detaylı bilgi vermemesi dikkat çekti. 

 AZERBAYCAN’dan doğalgaz alımı ve bunun için kurulan şirketlerin ortaklık yapısıyla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun iddialarına Socar Türkiye’den açıklama geldi. Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz’un yaptığı açıklamada, gaz pazarlayabilmek için Socar Gaz şirketini kurduklarını, pazarda tecrübesi olan bir şirket ile ortaklığın tercih edildiği belirtilerek, bu şirketin hisse satışları yaptığını, tüm bilgilerin ticaret sicilde kayıtlı olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti 2001 yılından bugüne kadar Azerbaycan’dan BOTAŞ aracılığı ile toplam 38 milyar metreküp doğalgaz alımı yapmıştır. Bu miktar karşılığı Azerbaycan’a ödenen toplam tutar, 10 milyar doların altında olup Türkiye’ye 10 milyar dolar zarar ettirildiği şeklindeki iddia, matematik bilimine aykırıdır” denildi. 2001 yılında yapılan kontrat ile BOTAŞ’ın her zaman gaz tedarikinde en ucuz gazı Azerbaycan’dan satın aldığı öne sürülen açıklamada, “Azerbaycan gazının, pazar koşullarının çok altında  bir fiyatta kalması ile Türkiye ve Azerbaycan iki kardeş ülke olarak tahkime gitme ihtiyacı duymadan anlaşmaya varmış ve fiyat revizyonu sağlamışlardır. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki doğalgaz alım satım anlaşmasındaki ‘al ya da öde’ yükümlülüğü ise belirli bir teslimat yılında alınamayan gazın ileriki yıllarda alınabilmesi, ‘’make-up (makyaj) hakkı” esasına göre işlemekte olup Türkiye’nin Azerbaycan’a almadığı bir gazın parasını ödemesi gibi bir durum söz konusu değildir” denildi.

YATIRIMDAN KURTULDU

Açıklamada, TANAP’ın yüzde 30 hissesinin BOTAŞ’a ait olduğu hatırlatılarak, TANAP’ın BOTAŞ’ın yeni iletim hatları yapma gereğini ortadan kaldırdığı ve tek başına milyarlarca dolar yeni yatırım yapmak zorunda kalmadığı vurgulandı.  

ORTAĞIMIZ HİSSE SATTI

Açıklamada, Şah Deniz1 hattından gelmekte olan Azerbaycan gazının 1.2 milyar metreküplük kısmının satış hakkının devletlerarası anlaşma ile Socar’a verildiği hatırlatılarak, “Şirketimizin sahibi olduğu Petkim’in ve yeni yapılmakta olan STAR rafinerimizin kesintisiz doğalgaz kullanımını temin etmek için sağlanan bu imkân ile Petkim yıllık 500 milyon metreküp doğalgazı bu kaynaktan kullanmaktadır. Rafineri yatırımı tamamlanıncaya kadar geçici bir dönemde Türkiye pazarında satılabilecek 700 milyon metreküp doğalgaz miktarı oluşmuştur. Rafinerimiz operasyona geçinceye kadar bu miktar gazı pazarlayabilmek için Socar Gaz şirketimiz kurulmuş ve pazarda tecrübesi olan bir şirket ile ortaklık tercihi yapılmıştır. Bu operasyondaki ortağımız (Arkgaz Enerji), daha sonra kendi inisiyatifi ile kendi hisseleri içinde kalmak üzere hisse satışları yapmıştır. Socar Gaz şirketimizin tüm bilgileri, ticaret sicilinde kayıtlıdır” denildi. “SOCAR Türkiye olarak gaz ticaretimiz, toplam iş hacmimizin sadece yüzde 1’i oranında” diyen Kenan Yavuz kanaat önderleri ve milletvekilleri dahil tüm ilgililere bilgi vermeye hazır olduklarını da söyledi.

BOTAŞ’ın Taşıma geliri ikiye katlanacak

BOTAŞ’ın bin metreküp başına ‘Ev Sahibi Hükümet Anlaşması’nda belirtildiği gibi bir taşıma tarifesi ödeyeceğinin belirtildiği Socar Türkiye’nin açıklamasında “Buna karşılık BOTAŞ, TANAP’ın yıllık 16 milyar metreküp gaz taşımacılığı yapmak suretiyle elde edeceği taşıma gelirinden yüzde 30 hissesine karşılık gelen miktarı yatırımcı olarak gelir kaydedecektir. Bir başka deyişle BOTAŞ, taşıtıcı olarak ödeyeceği taşıma bedeline yakın bir bedeli yatırımcı olarak geri alacaktır. Boru hattının taşıma kapasitesinin cüzi bir yatırımla önce 24 milyar metreküpe ve ardından 31 milyar metreküpe çıkarılacağı önümüzdeki dönemde BOTAŞ’ın yıllık taşıma gelirinin de iki katına çıkacağı düşünüldüğünde BOTAŞ’ın bu işten zarar ettiği yönündeki iddialara mesnet oluşturmak maksadıyla yapılan maliyet hesaplarının anlamsız kaldığı açıkça görülecektir” denildi. Açıklamada, Türkiye’nin taşınacak gazın bin metreküp başına 5.95 dolar vergi alacağı, böylece yıllık 95.2 milyon dolar vergi geliri elde edileceği kaydedildi.


Ortağımız kendi inisiyatifiyle hisse satışı yapmıştır


İki kritik hisse değişimi

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun gündem yaratan basın toplantısında açıkladığı bilgiler Socar Gaz’da iki kritik hisse değişimine dikkat çekiyor. İlk hisse değişiminde Ar Enerji, Ayyıldız Holding’e hisseleri devrediyor, ikinci kritik hisse değişiminde ise Ayyıldız, Zirve Holding’e dönüşüyor. Bu hisse değişiminde dikkat çeken ayrıntılar ise şöyle; Socar, 7 Haziran 2010 tarihinde imzalanan hükümetlerarası anlaşma ile Türkiye’de 1.2 milyar metreküp doğalgaz satış işine başladı. 1 Ocak 2013’te fiilen başlayan iş için 17 Ekim 2012 tarihinde 4 milyon sermayeli Socar Gaz şirketi kuruldu. Bu şirketin yüzde 70’i Socar Turkey Enerji AŞ’nin yüzde 30’luk kısmı ise Arkgaz Enerji AŞ’nin (CIG Enerji) oldu. CIG Enerji Yatırım Madencilik 4 Haziran 2013 tarihinde yaptığı olağan genel kurulla şirket ünvanını Arkgaz Enerji Yatırım olarak değiştirdi. Arkgaz iki ortaklı bir şirketti. Yüzde 60 ortağı CIG Petrol Gaz ve Enerji, yüzde 40’ı da Ar Enerji’ye aitti. Kritik hisse değişimleri de işte bu aşamada başladı. 2013 başlarında Ar Enerji’de Kalyoncu Ailesi’nden 5 aile mensubu ortak olarak gözüküyordu. Sonrasında Cemal ve Ömer Faruk Kalyoncu’nun hisseleri birden yüzde 25’er paya düşmüş, ailenin üç mensubu ise hissedarlıktan tamamen yok oluyor. Şirketin yeni ortağı ise yüzde 50 payla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen oluyor. 

RESMİ KAYITLARDA YOK

CHP’li Erdoğdu’nun geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı basın toplantısında dikkat çektiği önemli ayrıntı Erdoğdu’nun Kalyoncular’dan aldığı yüzde 50 hisseyi ne zaman ve kaça aldığına dair resmi kayıtlarda hiçbir bilgi olmamasıydı. Normalde pay değişimlerinin Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan edilmesi gerekiyor. Bu arada 23 Ağustos 2013 tarihinde bu kez Ömer Faruk Kalyoncu tarafından Ayyıldız Holding kuruluyor. 20 Eylül 2013 tarihinde ise Ar Enerji, Ayyıldız Holding’e devrediliyor. Ziya İlgen’in adı ve Ar Enerji’de yüzde 50 payı olduğu ilk kez 1 Ekim 2013’te yayınlanan Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan  20 Eylül 2013 tarihli yönetim kurulu kararında görülüyor.   Tarihler bu kez 30 Eylül 2013’ü gösterirken yeni bir hamle geliyor. Ar Enerji’yi devralan Ayyıldız Holding bu kez ünvan değiştiriyor ve Zirve Holding’e dönüşüyor. Bu ünvan değişikliği 4 Ekim 2013 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanıyor. Zirve Holding’in ise önemli bir özelliği var. Zirve Holding aynı yıl yani 2013’te Turkuvaz Medya’nın yani Sabah ve ATV’nin sahibi oluyor. Sabah ve atv’nin Zirve Holding’e satıldığı 20 Aralık 2013 tarihinde Rekabet Kurulu’nun kararıyla ortaya çıkıyor. 

Etiketler: SOCAR , Enerji


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı