Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ortadoğu'nun hasta adamı: Tunus

  A.A.
  13 Ocak 2011 - 13:17Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 13:17

  Foreign Policy dergisinde Blake Hounshell imzasıyla çıkan bir haber yorumda, Tunus için "Ortadoğu'nun hasta adamı" ifadesi kullanıldı.

  "Ortadoğu'nun hasta adamı", "Tunus'un güçlü Devlet Başkanı devrilmenin eşiğinde mi" başlığını taşıyan haber yorumda, internet ortamında Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin iktidarını kaybetmekte olduğu iddialarına rağmen, bu konuda bir işaret olmadığı, güvenlik kurumlarının güçlü desteğini alan Devlet Başkanının İçişleri Bakanını görevden aldığı, düzeni sağlamak için birlikleri sokaklara gönderdiği belirtildi.

  Tunus'taki isyanın aralık ortalarında üniversite mezunu işsiz Muhammed Bouazizi'nin polisin kötü muamelesini protesto etmek için kendisini yakmasıyla başladığını hatırlatan Hounshell, Tunus'taki isyanın, baskıcı Kuzey Afrika ülkesinde son 26 yılda yaşananların en kötüsü olduğunu yazdı.

  Hounshell, yüksek işsizlik, siyasi baskı ve genel umutsuzluk ortamının tetiklediği şiddet olaylarında 35 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Dergi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki sivil toplum gruplarının maddi destek verdiği Gelecek Vakfı'nın Başkanı Tunus doğumlu Nebile Hamza'nın, "Tunus'taki olaylar ekonomik sorunlar nedeniyle başladı, ancak insanlar baskıcı sistemden bıktılar" yorumuna da yer verdi.

  Tunus'taki olayların beklenen birşey olmadığı vurgulanan yorumda, Kuzey Afrika ülkesinin duyarlı ekonomik politikaları, saygın devlet hizmetleri, kadınlara yönelik göreceli aydınlanma politikaları ve bölgede sorun yaratmama alışkanlığı nedeniyle uzun süredir "ılımlı" bir Arap ülkesi olarak görüldüğü kaydedildi.

  Tunus'un gayrisafi milli hasılasının son 10 yılda ortalama olarak yüzde 5 oranında arttığı, 2010 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nun küresel rekabet, mülkiyet haklarına saygı ve yolsuzluk bakımından yaptığı değerlendirmelerde Afrika'da bir numaralı olarak gösterdiği, Uluslararası Saydamlık Enstitüsü'nün yolsuzluk endeksinde Tunus'u 6 basamak yükselttiği, Afrika ülkelerinin zirvesine koyduğu ifade edildi.

  Ekonomik başarılara rağmen, Tunus'un 55 yılda sadece iki devlet başkanı gördüğü, şimdiki lider 74 yaşındaki Bin Ali'nin 1987 yılındaki kanlı bir darbeyle işbaşına geldiği, özgür ve adil biçimde yapıldığı tartışmalı 2009 seçimlerinde de yüzde 89,6 oranında oy alarak beşinci kez devlet başkanı olduğunun altı çizildi.

  Etkili muhalefet partilerinin olmadığı Tunus'la ilgili olarak İnsan Hakları İzleme örgütü uzmanı Raşa Mumneh ise bağımsız gazeteciler, insan hakları örgütleri, hükümetin faaliyetleriyle ilgili kaygılarını dile getiren herkesin oluşturduğu birliklerin eylemler düzenlediklerini, sözünü esirgemeyen bu grupların cezalandırıldığını ifade etti.

  Tunus'taki karışıklığın gözden kaçan bir etkeninin de Wikileaks belgeleri olduğu bildirilen yorumda, Devlet Başkanı Bin Ali ve onun iktidar çevresinin derin biçimde yolsuzluğa bulaştığı yönündeki Amerikan Dışişleri Bakanlığı yazışmalarına dikkat çekildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı