Gündem Haberleri

  Ortadoğu'da aktif dönem

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz Ürdün, İsrail ve Filistin'i kapsayan üç günlük Ortadoğu gezisine dün başladı. Türkiye'nin bölgeye damgasını vurmayı amaçladığı gezinin ilk durağı olan Ürdün'de Yılmaz, barış sürecinde ABD'nin izlediği politikanın desteklendiğini bildirdi.

  Ortadoğu Barış sürecinde bugüne kadar perde arkasında kalmayı tercih eden Türkiye, dün bölgede aktif bir rol üstlenmek için atağa geçti.

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın dün başlayan Ürdün-İsrail-Filistin'i kapsayacak üç günlük gezisinde Türkiye, bölgede kendi ağırlığının da olacağı, ABD'nin desteklediği bir politikanın uygulanması için ilk adımı attı. Yılmaz, Ortadoğu barış sürecinde ABD'nin izlediği politikayı desteklediklerini açıklarken, İsaril'le ilişkilerin gelişerek, devam edeceğini bildirdi.

  İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu'nun, ‘‘İsrail Türkiye ve Ürdün arasında gizli bir bölgesel güvenlik işbirliği anlaşmasının olduğunu’’ ima etmesi Yılmaz'ın gezisinde soru işaretine yolaçtı. Yılmaz ve Ürdün Başbakanı Fayez El Taravneh, Netanhayu'nun bu sözlerini anında yalanladılar.

  İki ülkenin heyetleri arasında yapılan görüşmelerden sonra tarım, gençlik ve spor ile aynı metrik birimlerin uygulanması konusunda standart getiren işbirliği anlaşmaları imzalandı. Daha sonra iki başbakan bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  GÜVENLİK ANLAŞMASI YOK

  Yılmaz'a ilk soru, bugün ziyaret edeceği İsrail'in Başbakanı Netanyahu'nun açıklaması ile ilgili oldu. Netanyahu'nun önceki gün Türk gazetecilere verdiği demeçteki, ‘‘İsrail Türkiye ve Ürdün arasında gizli bir bölgesel güvenlik işbirliği anlaşmasının olduğu' yönündeki sözlerini hatırlatan bir gazeteci, bu konuda detay bilgi istedi. El Taravneh, Ürdün'ün böyle bir güvenlik anlaşmasına taraf olmadığını belirterek, şöyle dedi:

  ‘‘Türkiye ile İsrail arasında iki ülkeyi kapsayan bir işbirliği anlaşması var. Yine aynı şekilde bizim de Türkiye ile askeri anlaşmamız sözkonusu. Ancak, geniş anlamda bir güvenlik işbirliği anlaşmamız sözkonusu değil. Eğer böyle birşey olursa da bu bütün bölgedeki ülkeleri kapsayacak şekilde olmalıdır.’’

  Yılmaz da aynı şekilde Netanyahu'nun açıklamalarını doğrulamadı ve şunları söyledi:

  ‘‘Bizim İsrail'le sekiz askeri anlaşmamız sözkonusu. Ama herhangi bir gizli anlaşmamız yok. Hepsi açık. Ayrıca bizim İsrail'le işbirliğimiz hiçbir ülkeye karşı değildir. Terörizmle ilgisi olmayan herkes bu işbirliğine dahil olabilir. Ortadoğu'nun barış süreci bütün atılan adımlara rağmen kritik bir döneme girmiştir ve biz bundan kaygı duyuyuoruz.

  Yılmaz, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde daha etkin olacağını ise, ‘‘Tıkanma noktasına gelen barış sürecini ABD'nin planı yeni bir soluk kazandırabilir, Türkiye de ABD'nin bu planını destekliyor’’ sözleri ile dile getirdi.

  Yılmaz'ın sözünü ettiği ABD planı, İsrail'nin Batı Şeria'nın yüzde 13'lük bölümünden askerlerini çekmesini öngörüyor. Filistinlilerinde kabul ettiği bu planı Türkiye'de Yılmaz'ın dün başlayan gezisi ile daha aktif bir şekilde üstlenmek için harekete geçti. Yılmaz dün ürdünlü meslektaşı ile de bu konuda mutabakat olduklarını vurgularken, ‘‘Ürdün ve Türkiye bölgede istikrar unsurudur’’ dedi.

  Ekonomik konuların da ele alındığı gezide İrbit bölgesinde Türkiye Ürdün ve İsrail'in katılımıyla bir serbest bölge oluşturulması, Türkiye'nin de buraya yatırımlarda bulunması ele alındı. Kasım ayında İsaril ile Ürdün arasındaki anlaşma gereği oluşturulması kararlaştırılan serbest bölgeye Türkiye'de katılıp yatırım yapacak ve burada üretilen ürünler doğrudan ABD'ye ihraç edilecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı