Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ortadoğu yatırımımız 1.5 milyar doları geçti

  Ceyhun KUBURLU
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu’da gelişmekte olan birçok ülkede boru hattı ve otoyol gibi projelere imza atan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş’nin bölgedeki projelerinin toplam tutarı 1 milyar 697 milyon dolara ulaştı. Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner, yurtdışındaki projelerde Türk işçisi ile çalıştıklarını belirterek "Dövizdeki düşüşü yakından takip edip gerekli önlemleri alıyoruz" dedi.

  TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş’nin Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Umman’daki projelerinin toplam bedeli 1 milyar 697 milyon dolara ulaştı. Son 10 yılda özellikle sıvılaştırılmış doğalgaz ile kişi başı milli gelirin 65 dolara çıktığı Katar için "Türk kobilerine büyük fırsatlar var" diyen Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner "Şuan bölgede iki boru hattı projesinin yanı sıra son olarak 94 kilometre uzunluğunda 600 milyon dolarlık bir otoyol projesine imza attık" dedi. Katar’ın 2016 yılında düzenlenecek olimpiyatlara hazırlandığına değinen Öner,"Önümüzdeki dönemde stadyum inşaatı için büyük ihaleler olacak bu ihalede Tekfen’de bulunacak. Yani sadece otoyol ve boru hattı projeleri değil stadyum projesinde de kendimizi kanıtlayacağız" dedi. Tekfen İnşaat’ın projelerinin yüzde 95’inin yurtdışında gerçekleştiğini vurgulayan Öner, "Bu projelerde çalışmak için işçilerin büyük bir bölümünü Türkiye’den getiriyoruz. Ancak son dönemde dövizde yaşanan düşüşe paralel olarak işçi maaşlarına da yeniden ayarlama yapmaya başladık" diye konuştu.

  KONUT FURYASI VAR:

  Erhan Öner, İstanbul’daki arsa fiyatlarından yakınarak "Bölgede son günlerde konuşulan arsa fiyatlarıyla bir projenin yapılıp rahatlıkla satılacağı kanaatinde değilim" dedi. Markalı konut işinde çok fazla firmanın bulunduğunu da anlatan Öner şöyle konuştu: "Bana göre bugün Türkiye’de çok fazla konut yapılıyor. Ekonomide bunu seviyor, yabancı da bunu pompalıyor. Adam geliyor, kredi dağıtıyor. Eskiden iki yıllık kredi verilmezdi, şimdi 20 yıllık veriliyor. Bir furya var ve biz bu furyanın içinde olmayacağız. Öyle Ataşehir’de filan proje yapmayacağız. Biz prestij işlerine bakacağız."

  FIRSATLAR ÜLKESİ:

  Ortadoğu’da hızla gelişen bölgeler arasında yer alan Katar’ın 2010 yılında sıvılaştırılmış doğalgazdan 135 milyar dolar gelir elde etmeyi planladıklarını söyleyen Türkiye’nin Katar Büyükelçisi Mithat Renda, bölgede yeni yeni şehirler kurulduğunu ve Türk çalışanlarına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Renda konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bölgede her gün yeni yeni gökdelenler ve konut projeleri yapılıyor. Ancak Katarlılar bu projelerde iç döşemede sıkıntı yaşıyor. En basitinden kapı bile bulamıyorlar. Türk kobileri için fırsatlar ülkesi olan bu şehirde önümüzdeki dönemde yeni bir havalimanı, büyük bir liman projesi var. Milyonlarca dolarlık yatırım ile hayata geçirilecek bu projelerde Türk firmaları da yer alabilir."

  SANAYİ ŞEHRİNDE ARSA BEDAVA:

  Katar devletinin büyük bir alanda sanayi bölgesi kurduğunu anlatan Mithat Renda "Bu alanda üretim yapmak isteyenlere yer tahsisi yapılıyor. Ayrıca birçok Türk şirketi de bu bölgede üretim yapıyor. Devlet en çok kablo ve inşaat malzemelerinde sıkıntı çekiyor" dedi. Renda şöyle konuştu: "200 bin kişilik yeni bir şehir kuruyorlar. 70 tane gökdelen yapılıyor. Bunların hepsinin iç döşemesi olacak. Liman olmadığı için buraya gelen mallar Dubai’ye göre 1 ay gecikmeli geliyor. Katar devleti her türlü yatırımcıyı teşvik ediyor."

  En uzun banka satışını flört ederek yaptık

  TEKFENBANK’ın yüzde 70 hissesinin Eurobank EFG’ye satışı ile ilgili olarakta konuşan Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner, "Eurobank EFG ve Tekfen Grubu arasındaki stratejik işbirliğinde artık hiçbir pürüz yok. Ancak Türkiye’nin en uzun süren banka devir işlemi oldu" dedi. Bugüne kadar alıcı ile aralarında hiçbir problemin yaşanmadığına dikkat çeken Öner, "Biz imza atıp, BDDK’ya müraacat ettikten sonra sanki ortaklık tamamlanmış gibi personel değişimine başladık. Bir flört dönemi oldu o dönem. Böylelikle iyi bir evlilik oldu" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı