Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ortadoğu ve demokrasi tartışılacak

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı, 10 Ekim 2003 Cuma günü "Ortadoğu'da Sivil Toplum ve Demokrasi" konulu bir toplantı düzenliyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampusü'nde düzenlenecek toplantının onur konuğu, İslam Dünyası ve Sivil Toplum konularında uzman Mısırlı Prof. Dr. Saad Eddin İbrahim. Toplantının diğer konuşmacıları ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Belge, Sabancı Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşe Kadıoğlu olacak.

  Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampusu'nde 10 Ekim 2003, Cuma günü saat 14.00-16.30 saatleri arasında yapılacak toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi için 0-212-292 89 03 nolu telefondan Ayşe Yırcali veya Defne Paker'ye başvurulabilir.

  İBRAHİM, TÜRKİYE'Yİ DE TANIYAN BİR AKTİVİST

  Kahire Amerikan Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü olan Prof. Dr. Saad Eddin İbrahim, aynı zamanda İbn-i Haldun Merkezi'nin kurucu yöneticisi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sivil toplum özel danışmanlığını da yürüten Prof. Dr. İbrahim birçok sivil toplum örgütünün üyesi ve kurucusu.

  Yaptığı çalışmaları nedeniyle Avrupa Parlamentosu ve uluslararası insan hakları kurumları tarafından birçok ödüle aday gösterilen ve ödüllendirilen Prof. Dr. İbrahim, hem Batı'da hem de İslam ülkelerinde; insan hakları, sivil toplum konularında referans bir bilimadamı ve aktivist. Kahire Üniversitesi'den 1960'da mezun olan İbrahim, doktorasını 1968 yılında Washington Üniversitesi'nde tamamladı.

  "Arap dünyasında popülerizm, İslam ve sivil toplum", "Mısır'da İslam aktivistliğinin değişen yüzü", "Dünya Bankası ve gelişen sivil toplum" kitaplarının yazarı Prof Dr. İbrahim'in Türkiye'nin de incelendiği "Taliban'dan Erbakan'a İslam Dünyası" adlı eseri 1997 yılında yayınlandı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı