Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ortadoğu sorunu ancak böyle çözülür

  Hürriyet Planet
  25.01.2012 - 16:45 | Son Güncelleme: 25.01.2012 - 16:45

  Hapisteki El Fetih lideri Mervan Barguti, Ortadoğu sorununun ancak İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve bir Filistin devleti kurulmasıyla çözülebileceğini söyledi.

  İsrail’i hedef alan saldırıları dolayısıyla beş kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Barguti, 2000-2005 yılları arasındaki İkinci İntifada sırasında yaşanan ölümler dolayısıyla Filistinli liderlere karşı ABD’nin açtığı bir sivil dava için mahkemeye getirildi.

   

  Barguti, Kudüs Mahkemesi’nde İbranice yaptığı açıklamalarda, “Sorun İsrail’in işgalinin bittiği an çözülür. Ayrıca İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmesi ve bir Filistin devleti kurulması gerekir dedi.

   

  Mahkeme salonuna girer girmez, kameralara, imzası haline gelen zafer işaretini Barguti, Arapça, “Büyük Filistin halkına birlik ve bütünlüğü kucaklama ve bir ulusal birlik hükümeti kurma çağrısı yapıyorum. Filistinliler, işgali sona erdirmek için barışçıl direnişe destek verin” dedi.

   

  İşgal sona ermeden barış sağlanmasının mümkün olmadığını belirten Barguti, Tunusi Libya ve Mısır’daki devrimcilere selam gönderdi.

   

  Salondan çıkarıldığı sırada, “Ben bu mahkemeyi tanımıyorum” diye bağıran Barguti’nin avukatı duruşma öncesinde müvekkilinin ifade vermeyeceğini söyledi.

   

  Avukat Elias Sabbagh, “ABD bu davayı Barguti’ye değil Filistin Yönetimi’ne ve Filistin Kurtuluş Örgütü’ne açmıştır. Barguti bu davanın bir parçası değildir, dolayısıyla da ifade vermeyecektir” dedi.

   

  Filistin kamuoyunun etkili isimlerinden olan Barguti, 1990’lı yıllarda Oslo Barış Süreci’ni destekleyen aktivistlerden biriydi. Ancak İsrail, Barguti’yi İkinci İntifada’nın organizatörü olmakla suçluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı