Ortadoğu Dörtlüsü Brüksel'de toplandı

Hürriyet Haber
27.01.2015 - 09:43 | Son Güncelleme:

"Ortadoğu Dörtlüsü" olarak adlandırılan AB, ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcileri, İsrail-Filistin sorununun çözümünde atılacak adımları görüşmek için toplandı.

"Ortadoğu Dörtlüsü" olarak adlandırılan Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcileri, İsrail-Filistin sorununun çözümü için atılacak adımları ele almak amacıyla Brüksel'de toplandı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de toplantının açılışına katıldı.

Toplantıda, Ortadoğu barış sürecinin canlandırılması için taraflar kendi analizlerini sunarken çözüm için Arap ülkeleri ile yakın çalışma gereği benimsendi.

Filistin ve İsrail'in, iki devletli çözüme ulaştıracak kapsamlı barış müzakeresine dönmesi için Ortadoğu Dörtlüsü'nün atabileceği adımların değerlendirildiği toplantıda, dörtlünün en kısa sürede üst düzeyde toplanması gerektiği belirtildi.

Gazze'deki insani durumun aciliyetinin de gündeme getirildiği toplantıda, bölgenin yeniden inşası için Kahire Konferansı'nda yapılan yardım taahhütlerin hayata geçirilmesi için ilgili tarafların teşvik edilmesi istendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı