Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ortada üç ölü var

  Hürriyet Haber
  12 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2000 - 00:01

  Son savunmasını yaptı

  Hákim, Fehriye Erdal'ı azarladı:

  ÖZDEMİR Sabancı suikastı faillerinden ve DHKP-C örgütü üyesi Fehriye Erdal dün Belçika'nın Gent Mahkemesi'nde hakim önüne çıktı. Duruşmada Erdal ve avukatları son savunmalarını yaptı. Mahkeme 15 gün içinde kararını gizli görüşle hükümete açıklayacak. Dünkü duruşmada Erdal, mahkeme başkanı tarafından azarlandı.

  Erdal bir önceki duruşmadan farklı olarak salona elleri kelepçesiz ve çelik yeleksiz olarak getirildi. Erdal duruşma salonuna girer girmez kendisini alkışlayan taraftarlarına gülümsedi ve zafer işareti yaptı.

  TÜRKİYE ARTIK AB ADAYI

  Duruşmada Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iadesi görüşüldü. Fehriye Erdal'ın avukatları Türkiye'deki işkence iddialarını gündeme getirdiler ve adil yargılama olmadığını ileri sürdüler. Bunun üzerine duruşma hakimi söz alarak, ‘‘Türkiye artık bir AB'ye üye adayı. Bu ülkede çok şey değişti’’ dedi. Hakim ayrıca ‘‘Sabancı suikastı olayında ortada 3 ceset var. Bu olay sizin anlattığınız kadar basit olamaz’’ diyerek avukatları ve Fehriye Erdal'ı azarladı. Zaman zaman avukatların sözünü bile kesen hakim, Erdal ve avukatlara ‘‘Kanıtlayamayacağınız iddiaları ortaya da atmayın’’ diye çıkıştı.

  FEHRİYE İDDİALARI REDDETTİ

  Hakimin sorularını yanıtlayan Fehriye Erdal ise suikast olayının planlandığından haberi olmadığını, yardım etmediğini ve hiç kimseyi öldürmediğini öne sürdü. Fehriye Erdal duruşmanın bitiminde Bruge Cezaevi'ne gönderildi. Mahkeme heyeti, iade konusunu değerlendireceğini ve 15 gün içinde görüşünü Adalet Bakanlığı'na aktaracağını bildirdi. Hükümete bu karara bakarak siyasi kararını verecek. Ancak Erdal'ın halen Belçika'da işlediği suçlardan soruşturması ve siyasi iltica talebi süreci devam ediyor. Bu unsurların iade kararını geciktirebileceği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı