Gündem Haberleri

  Ortaçağ vahşeti

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DHKP-C'nin, kendilerini yaktıklarını iddia ettiği örgüt üyelerini, koğuş demirlerine zincirleyip zorla ateşe verdikleri ortaya çıktı. Jandarma'nın kamera timlerinin görüntülediği korkunç sahneler, Ortaçağ Engizisyon mahkemelerinin ünlü Oto d'Fe (insan yakma) törenlerini hatırlattı.

  HAYATA Dönüş operasyonunu saniye saniye görüntüleyen jandarmanın kamera timleri korkunç bir gerçeği gün ışığına çıkardı. Ortaçağ işkencelerini aratmayan bu görüntülerde militanların nasıl kurban seçtiklerini ve onları nasıl koğuş demirlerine bağlayıp yaktıkları açıkça gözler önüne serildi.

  Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde İstanbul Halkalı'dan gelen jandarma komandolarının koğuşlara dayanması üzerine, eylemciler, 27 yaşındaki Tuncelili hemşire Fidan Kalşen'i koğuşun demir parmaklıklarına zincirledi. İki örgüt elebaşı DHKP-C militanı Kalşen'in üzerine tiner ve mazot döktü.

  DİRİ DİRİ YAKTILAR

  Alev makinesine dönüştürülen tüplerle tutuşturulan kadın militan Fidan Kalşen'in, canhıraş feryatlarını bastırmak için sloganlar atıldı. Kadın militanın dakikalarca yanıp yaşamını yitirmesi karşısında, eğitimli komando timleri bile donup kaldı. Tim komutanı cinayetlerin sürmemesi için ilerlemeyi durdurdu. Çanakkale Cezaevi'nde operasyon tamamlandıktan sonra, şeytani ayinle yakılan Fidan Kalşen'in cesedi çiçeklerle süslenmiş halde bulundu.

  Aynı cezaevinde sürünerek kaçarken eylemcilerin açtığı ateşle öldürülen PKK'lı Fahri Sarı'nın otopsisinde karnına, kesici alet haline getirilen 35 santim uzunluğundaki demir su borusu sokulduğu ortaya çıktı. Otopside Sarı'nın belinden ve bacağından yakın mesafeden tabancayla vurulduğu da anlaşıldı. Sarı'nın eşi Sultan Sarı da koğuşta kurşunlanarak öldürüldü. Teslim olmak isteyen diğer mahkûmların da kapılara bağlandığı, burunlarına yüzlerine vurulduğu, şişlendiği, kurşunlanarak yaralandığı belirlendi.

  YAKTILAR VE TAŞLADILAR

  Bursa Özel Tip Cezaevi'nde de Çanakkale'deki sahneleri aratmayacak görüntüler jandama kamerasına takıldı. Güvenlik güçlerinin koğuşlara dayanmasıyla bir genç militan yakılarak koğuştan atıldı. Kurban, jandarmaların üzerine gitmeyip koğuşa dönmek isteyince arkadaşları tarafından taş yağmuruna tutuldu. Ardından meşale gibi tutuşturulup gönderilen ikinci militan da tüm gücüyle üzerindeki elbiseleri çıkarıp kurtulmaya çalıştı. Bu sahne örgütün, militanların protesto amacıyla kendilerini yaktıkları propagandasını da çürüttü. Meşale gibi yanan militanı, elini uzatan Mehmetçik güçlükle kurtardı.

  Yaklaşmayın kendimizi yakarız!

  Bartın Cezaevi'nde iki genç kadın mahkûm, üzerlerine kolonya dökerek jandarma timlerinin önüne çıktı. Kadın mahkûmların ‘‘Yaklaşmayın yoksa kendimizi yakarız’’ diye bağırarak tehditler savurması, uzun süre jandarmayı koğuştan uzak tuttu. Ancak jandarmalar, ellerindeki çakmağı yakarken dikkatleri dağılan kadın militanların üzerine atıldı. Böylece kendilerini yakmaya çalışan iki kadın militan kurtarıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı