"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Orta yaş virajları yuvanızı yıkabilir

Orta yaş, erkekleri de kadınları da değiştiriyor. Evlilik ilişkileri gerginleşiyor, beraberlikler güçleşiyor. "Orta yaş medcezirleri" ile evlilikler tehlikeye girebiliyor.

Olup bitenleri tamamen "Orta Yaş Sendromu"na bağlamak pek doğru olmasa gerekir. Tıp literatüründe "Orta Yaş Sendromu"nun varlığı ve özellikleri üzerinde henüz bir fikir birliği mevcut değil. Ama orta yaş virajında yapılan yol kazalarının sayısında ciddi bir

Artış var!

KIRKLI, ellili yaşlar, ruhsal gelgitlerin başladığı, iç sorgulamaların ve hesaplaşmaların yoğunlaştığı, ilişkilerin hoyratlaştığı yeni bir zaman dilimi haline gelebiliyor. Özen gösterilmeyen hasarlı ilişkileri sürdürmek, en çok bu yaşlarda zorlaşıyor. Sendroma kadınlar da erkekler de yakalanabiliyor, ama sendromdan en çok erkekler etkileniyor.

YENİ İMAJ DENEMESİ

Delikanlılık çağındaki amatör ruhunu kaybeden, dostluğu, sevgiyi, hüznü, coşkuyu, sempati ve hoşgörüyü azaltan, iş, güç, gelecek ve kariyer bakımından istediği yerlere çoktan geldiğini düşünen, gençlik heyecanlarını özleyip "Nerde kalmıştım" telaşına kapılan erkeklerde bu sendroma yakalanma olasılığı artıyor. Sorun, bazen sendrom olmaktan çıkıp hastalıklı bir ruhsal fırtınaya bile dönüşebiliyor.

Sendromun ilk işaretleri kırklı yaşları tamamlarken ortaya çıkıyor. Saçı kısa kesmeler, yeni sakal, bıyık imajları denemeler, birkaç kiloyu bile sorun etmeler, giyim kuşamına, dış görünümüne aşırı özen göstermeler, daha hızlı ve spor görünümlü arabalar ve motosiklet tutkusu sendromun ilk işaretleri olabiliyor. Ekonomik, sosyal, akademik, siyasal veya mesleki başarıyı erken yaşlarda yakalayan erkeklerde sendromun ortaya çıkma olasılığı artıyor. Sendrom iyi okumuş, batıya açık, tutkulu, ekonomik refaha erken yaşlarda ulaşan erkeklerde daha erken görülüyor.

BELİRTİLERİ NELER

Sendrom erkeklerin bir kısmında yaşadıkları doğal hormonal eksilmeden kaynaklanıyor. Ellili yaşların ortasında başlayan "testosteron" azalması sendromu kolaylaştırıyor. Hormonal eksikliğe bağlı Orta Yaş Sendromunda cinsel isteksizlik ve güçsüzlük, gece terlemeler, kolay kilo almalar, saç ve cilt sorunları ile cinsel güç kaybı ön plandadır. Bu erkeklerde menopoza giren kadınlarda olduğu gibi depresyona daha sık rastlanıyor.

KADIN DA YAKALANIR

Orta yaş sorunlarını sadece erkeklerin yaşadığını düşünürseniz yanılırsınız. Sendroma kadınlar da yakalanabiliyor. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak ruhsal kökenli bedensel sorunlar daha sık ortaya çıkıyor: Tekrarlayan ağrılar, depresyon ve yorgunluk üçgeni arasına sıkışıp kalan bazı orta yaşlı kadınlarda fibromiyalji ve/veya kronik yorgunluk sendromu ve depresyona yakalanma olasılığı artıyor.

Orta yaşlar önceden hazırlık yapmayı, bilgi edinmeyi, birikimini arttırmayı, farkındalıklarını kavramayı gerektirir. Bu dönemde erkek de, kadın da, evlilik kurumu da şefkat, ilgi, hoşgörünün daha fazlasını ister, daha çoğunu hak eder. Bu döneme iyi hazırlanmakta fayda var.

ALDATMA EĞİLİMİ

Toplumda Orta Yaş Sendromu’nu yaşayan erkeklerde eşini aldatma ve yeni bir evlilik yapma eğiliminin arttığı düşüncesi yaygındır. Bu erkeklerde yorgunluk, iş performansında azalma, sinirlilik, öfke ve hiddet eğilimi, kas gücü azalması, cinsel isteğin ve gücün azalması, yemek sonrası uyku eğilimi, kolay kilo alınması dikkati çeken diğer özelliklerdir.

KİMLER RİSK ALTINDA

Orta yaş sorunlarını sadece "gömlekte ruj lekeleri, cekette saç telleri, akşam eve geç gelmeler" gibi düşünen kadınlar yanılıyor. Sendromda eve akşam geç gelip, sabah erken gitmelerden, iş sonrası arkadaşlarla birkaç duble atıvermelerden daha fazlası var. Aile birliği bozulanlarda, genç yaşta anne-baba olanlarda, beklentilerinden daha çok para, güç ve kariyer şansı yakalayanlarda sendrom daha sık görülüyor. Ünlü ve şöhretli biri olmak da sendroma yakalanmayı kolaylaştırıyor. Daha hızlı ya da daha erken yaşlandığını düşünenlerde, yaşlanma telaşına fazlaca düşenlerde, eşinden beklediği ilgi ve şefkati görmeyenlerde Orta Yaş Sendromu sıklaşıyor.

KESİP SAKLAYIN

Zevk ve keyif almak kültürle mümkündür

"İster genç olun ister yaşlı, yaşınızla barışık değilseniz ihtiyarsınız demektir. Çok genç ölen yaşlılar olduğu gibi ihtiyar doğanlar da vardır. Para ötesi, para üstü bir konu daha vardır, bunu parayla satın alamazsınız. Bunun adı zevk ve keyiftir. Zevk almak, keyif duymak ancak kültürle mümkündür. Resimden zevk almak için sergiler bedava, müzik, kaset ve diskler üç otuz para. Ayrıca konserler de pahalı değil. Tiyatrolar hamburger fiyatına. Aşk ve sevgi zaten bedelsiz. Güneşin batışından, denizin hışırtısından ya da bir satranç oyunundan zevk alabiliyorsanız, güneşi kaça batırabilirsiniz? Denizi hışırdatmanın fiyatı nedir? Yaşlılığınız için biriktireceğiniz kötü gün parası kadar belki ondan da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür. Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin. Yaşlılar ölüme daha yakındır derler ama ölüm nüfus kağıdı sormuyor."

İnternette dolaşan bu güzel cümlelerin sahibinin Sayın İshak Alaton olduğu belirtiliyor. Eğer orta yaş ve yaşlılıkta kalitesi yüksek, keyfi bol, sağlığı iyi bir yaşam sürmek istiyorsanız bu cümlelere kulak verin, daha iyisi kesip saklayın.
X