"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Orta Vadeli Program’ın hedeflerinden biri de özel tasarrufu artırmak

HÜKÜMET, Orta Vadeli Programı açıkladı. Hedeflerden biri de tasarrufu artırmak.

Programa göre, ekonominin genelinde ve hane halkı düzeyinde gelir artırılacak, tüketimin dengeli bir şekilde gelişmesi yoluyla da tasarrufa gidilecek. Asıl beklenti ise, özel tasarruflarda artış.
Dikkat ediyorum da bir süredir, başta Başbakan olmak üzere; hükümet temsilcileri, hemen hemen her platformda tasarruf konusunu gündeme getiriyor. Ama nasıl tasarruf edileceğinden kimse bahsetmiyor. Daha doğrusu ortaya bir model konmuyor. Söylenen tek bir şey var; ‘fuzuli harcamayın, tasarruf edin’. Şimdi bu söylem, Orta Vadeli Program’ın içine girdi, hedef haline geldi. Peki, hedefe nasıl ulaşılacak? O tarafı yine meçhul.
Benim, naçizane bir önerim var. Öyle alternatif modeller aramaya, yeni uygulamalar çıkartmaya falan gerek yok. Eğer amaç, özel tasarrufu artırıp, ekonomiye katkı yaratmaksa; bu konuda en uygun ve denenmiş model, bireysel emeklilik sistemi. Nitekim, gelişmiş ülkelerde de böyle.
En uygun model... Çünkü, sistemin amacı, küçük tasarrufların uzun vadede değerlendirilmesi. Denenmiş model... Çünkü, 2,5 milyonun üzerinde kişi bu sistem sayesinde tasarruf ediyor. Ve sekiz yıl önce uygulamaya geçen bireysel emeklilik sistemi, istisnasız her yıl yüzde 25 büyüyor. Katılımcı sayısı da katlanarak artıyor.
TASARRUF MODELİNİN ADINI KOYALIM
Bakmayın siz, benim naçizane öneri dememe. İşin aslı, hükümet de bireysel emeklilik sisteminin altyapısı iyi kurgulanmış, tek tasarruf modeli olduğunu... Bu potansiyeli sayesinde cari açığın finansmanında kullanılabileceğini... Ekonomiye uzun vadeli fon yaratarak, sermaye piyasalarına derinlik kazandıracağını çok önceden fark etti.
Fark ettiği için de Başbakan Erdoğan, seçimlerden sonra açıkladığı Hükümet Programı’nda bireysel emeklilik sistemine değinerek, sistemin yaygınlaştırılacağını ve biriken fonların hızlı büyümesi amacıyla sisteme her türlü desteğin sağlanacağını söyledi.
Anlayacağınız, bireysel emeklilik sistemi, bir süredir hükümetin gündeminde. O yüzden diyorum, alternatif modeller aramaya, yeni uygulamalar peşinde koşmaya gerek yok.
Hedef bireyleriyle, kurumlarıyla özel tasarrufu artırmaksa ki, Orta Vadeli Program’dan bu anlaşılıyor... Elde de mevcut bir sistem varsa ve bu sistem Hükümet Programı’na girmişse, geriye tek bir şey kalıyor; tasarruf modelinin adını koymak. Adını koyduktan sonra da hedefe ulaşmak için sistemde iyileştirmeler yapmak gerekiyor.
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KULLANILABİLİR
Daha açık şöyle anlatayım... Evet, bireysel emeklilik her yıl ciddi büyüyor, katılımcıların sayısı da katlanarak artıyor ama sistem kusursuz değil. Bazı değişikliklere ve iyileştirmelere ihtiyaç var. Bunların başında da vergisel bazda iyileştirmeler geliyor. Mesela, sisteme yönelik uygulanan vergi teşvikinin artırılması ve bu teşvikin, sisteme giren herkes tarafından kullanılmasını sağlama gibi. Tabi bunlar, işin detayları ve yapılamayacak şeyler de değil. Ama asıl önemli olan, tasarruf artışında bireysel emeklilik sisteminin kullanılmasına karar verilmesidir. Gerisi detaydır. Orta Vadeli Programdaki hedefe ulaşmak için sistemde iyileştirmeler de yapılır, değişikliklere de gidilir. Hatta, sistem yeniden dizayn bile edilebilir.
X