Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Orta hasarlı bina sahiplerine ucuz konut

  SAKARYA (AA)
  03.07.2012 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ arasında yapılan işbirliği çerçevesinde, evleri yıkılan orta hasarlı bina sahiplerine uygun fiyata konut yapılacak.

  Sakarya'daki internet sitelerinin ortak yaptığı canlı bağlantıya katılan  Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, burada yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm çalışmalarında afet yasasını  göz önünde bulunduracaklarını ve vatandaşların can güvenliğini sağlamaya  çalışacaklarını anlattı.

  Toçoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında ilk olarak riskli binaların tespit  edileceğini belirterek, “Yasa kapsamında riskli alanlar ya da riskli binalar  belirlenecek. Burada ilk adım, vatandaştan gelecek. Vatandaş, kendi binası ile  ilgili kontrollerini yaptıracak, bakanlığa gidecek, binası hakkında rapor verecek  ve ardından da bakanlık, bu binalara vatandaşların talebine göre bir takım  kolaylıklar sağlayacak” dedi.

  Van Depremi'nin ardından kentte bulunan orta hasarlı binalara karşı ciddi  tedbirler aldıklarını vurgulayan Zeki Toçoğlu, evleri yıkılan orta hasarlı bina  sahiplerinin mağduriyetini azaltmak için çalışma yürüttüklerini ifade etti.Toçoğlu, bu kapsamda TOKİ ile görüşmeler başlattıklarını dile getirerek,  Sakarya'nın, şu anda 466 konut yapmak için TOKİ ile anlaştıklarını kaydetti.Yaz mevsimi olmasına rağmen kimsenin evini tahliye etmediğine işaret eden  Zeki Toçoğlu, şunları söyledi:

  “O zaman bazı önlemler almak zorunda kalıyoruz ve aldık. Vatandaşın can  güvenliğini tehdit eden binaların tamamı yıkılacak. İlçe belediyelerin bazıları  bu binaların yıkımlarını başlattılar. Yeni kanun kapsamında binaların güvenirliği  konusunda kademelendirilme yapılmış. Önce vatandaş kendi binasının tespitini  yaptıracak. Vatandaş yaptırmıyorsa belediye devreye giriyor. Eğer belediyede  binanın kontrolünü yapmazsa bakanlık tespit edecek. Yasa bu işi şansa  bırakmıyor”

  Yüksek Hızlı Tren çalışmaları kapsamında tren seferlerinin durduğuna da  değinen Toçoğlu, yapılacak çalışmaların ardından Arifiye ve Adapazarı arasında  hafif raylı ulaşım seferlerinin sağlanacağını bildirdi.                     

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı