İZMİR HABERLERİ

Orta gelir tuzağına karşı "serbest bölge" önerisi

AA / Tolga Albay
21 Ocak 2015 - 13:22Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 13:23

- Ege Serbest Bölgesi Üst Düzey Yöneticisi Güler: "Serbest bölgelerle ilgili yeni adımlar atmanın zamanı geldi"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Faruk Güler, Türkiye'nin 10 bin dolar seviyesindeki milli gelir oranına takıldığını savunarak, orta gelir tuzağını aşmanın yolunun serbest bölgelerin sayısının artırılmasından geçtiğini ileri sürdü.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle ESBAŞ Teknoloji Merkezi'nde düzenlenen sohbet toplantısında biraraya gelen Güler, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Türkiye'nin ihracatının ithalatı karşılama oranını artırmak zorunda olduğunu, bunun için yapısal değişiklerden bahsedildiğini, yapılabilecek en iyi yapısal değişikliğin serbest bölge sisteminin yaygınlaştırılması olduğunu savundu.

Ege Serbest Bölgesi'nde son üç yılda ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 154 olduğunu, kilogram başına ihraç edilen ürünlerin değerinin Türkiye'nin 5,7 katı olan 9 dolar seviyesinde olduğunu belirten Güler, şöyle konuştu:

"İhracat rakamlarına baktığımızda Türkiye'de en fazla ihracat yapan 11'inci kentine eşdeğer konumdayız. Bu bölge, 37 kentin yaptığı ihracatın toplamını tek başına yapıyor. 19 bin kişinin çalıştığı bu bölge, istihdam sorununun çözümüne de büyük katkı sağlıyor. 2023 yılı için gösterilen tüm hedeflere örnek bir bölgeyiz. Ekonomi Bakanlığı da bunun farkına vardı. Serbest bölge dediğiniz bir teşvik sistemidir, bunun fazlalaştırılması ülke hedefleri açısından gereklidir.

Türkiye'de 2023 hedeflerine ulaşmak artık zorlaşmaya başladı. Orta gelir tuzağından bahsediyoruz, milli gelir 10 bin dolara geldi, tıkandı. Bu tıkanıklığı aşmanın yolu serbest bölgelerden geçiyor. Geçmişte 'AB'ye söz verdik, yeni serbest bölge kuramıyoruz' deniyordu. Şimdi 'Allah bilir AB'ye ne zaman gireceğiz' deniyor. Dolayısıyla serbest bölgelerle ilgili yeni adımlar atmanın zamanı geldi."

- İzmir'in serbest bölge hedefi

Son dönemde serbest bölgelerin yeniden bir hedef olarak görüldüğünü, İzmirli iş adamlarının bu konuda istekli olduğunu ifade eden Güler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bu konuda gösterdiği hedefler kapsamında kentte "Serbest Bölgeler Şehri İzmir" başlıklı bir çalışma yapıldığını kaydetti.

İzmir iş dünyasının teşvik sistemindeki adaletsizlikten yakındığını, bunun çözümünün de yeni serbest bölgeler kurulmasından geçtiğini dile getiren Güler, bu kapsamda İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu bünyesinde serbest bölgeler çalışma grubu kurulduğunu, gelecek hafta iş dünyasına serbest bölgeler konusunda bir sunum yapılacağını söyledi.

Güler, İzmir'de bir sağlık serbest bölgesi kurulması arzusunun bulunduğunu ancak mevzuatın henüz uygun olmadığını anlatarak, "İnciraltı bölgesi bir sağlık serbest bölgesi için en uygun yer. Buradaki arazi sorunlarının halledilmesi ve sağlık konusunda bir serbest bölge kurulması için mevzuat değişikliği yapılırsa çok güzel olur. Çandarlı'da yapımı devam eden liman da yeni bir serbest bölge için çok uygun bir alan. Bu limanın arkasında bir serbest bölge kurulması halinde 5 yıl gibi bir sürede doldurulabilir. Bu iki proje de fikir aşamasında ancak henüz bir proje yok. Önümüzdeki dönemde çeşitli projeleri konuşuyor olacağımızı sanıyorum. Biz de ESBAŞ olarak bu projelerin içinde olmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

Ege Serbest Bölgesi'nin büyütülmesi konusunun da Şubat ayında Bakanlar Kurulu'ndan çıkmasını beklediklerini ifade eden Gürel, bölge içinde faaliyet gösteren Hugo Boss, Gates Powertrain gibi dev şirketlerin 2015 yılında yatırımlarını büyütme kararı aldığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Orta gelir tuzağına karşı "serbest bölge" önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orta gelir tuzağına karşı "serbest bölge" önerisi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı