‘Orta gelir tuzağı’na düşmeyelim

Hürriyet Haber
25 Temmuz 2012 - 00:00 Son Güncelleme : 24 Temmuz 2012 - 19:41

İSO Başkanı Tanıl Küçük, “Türkiye, iktisatçıların ‘orta gelir tuzağı’ dedikleri sürece girebilir. Büyümeyi, cari açık riskiyle mücadeleye kurban edersek bu tuzağa düşeriz. Türkiye bir üst lige çıkamaz. 2023 yılı hedeflerimize ulaşamayız” dedi.

TÜRKİYE’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2011 sonuçlarını açıklayan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, ekonomide yakın dönemde önemli başarılara ulaşıldığını ancak en büyük 10 ekonomi arasına girmek için cesur adımlar atılması gerektiğini söyledi. Başkan Küçük, “Türkiye, iktisatçıların ‘Orta Gelir Tuzağı’ dedikleri sürece girebilir. Büyümeyi, cari açık riskiyle mücadeleye kurban edersek bu tuzağa düşeriz. Türkiye bir üst lige çıkamaz. 2023 yılı hedeflerimize ulaşamayız” dedi.

Sonuçlar parlak değil

Başkan Küçük, 2011 sonuçlarının pek parlak olmadığını, üretimden satışların ve toplam satışların önemli oranda artmasına rağmen kâr ve zarar toplamı başta olmak üzere kârlılığa ilişkin göstergeler ve yaratılan katma değer gibi önemli verilerin bir önceki yıla göre gerilediğini ve mali yapının bozulduğunu söyledi. Tanıl Küçük, şöyle konuştu:

Kurlar ve faizler yükseldi

“2011 sonuçları yüksek cari açık dışında ekonominin genelindeki olumlu gidişe rağmen 2011’in sanayi kuruluşları açısından pek parlak geçmediğini ortaya koyuyor. Satışlarımız yüzde 30 civarında artmış görünüyor ama kâr yüzde 5 kadar arttı. Kârlılık ve katma değerdeki bir önceki yıla göre düşüşün, mali yapıdaki nisbi bozulmanın nedeni kurlardaki yukarı doğru hareketlilik ve kredi faizlerindeki artıştır. Kurlardaki yükseliş kuruluşların yabancı para cinsinden borçlarının TL karşılığını yükseltirken, kredi faizlerindeki artış, kuruluşların finansman giderlerinin bir önceki yıla kıyasla yükselmesine yol açmıştır. Kurlar ve faizlerdeki yükselişin arka planında ekonomimiz için bir kırılganlık unsuru olan yüksek cari açık sorunu bulunuyor. Yüksek cari açık riskiyle mücadele önemli ama büyümeden vazgeçmemeliyiz.”

Japonya ve G. Kore

Orta Gelir Tuzağı konusuna da açıklık getiren Tanıl Küçük şöyle devam etti: “Bir ülkede köyden kente göç hızlıyken büyüme de hızlı oluyor. Kentlere sermaye ve iş gücü transferi oluyor. Ancak belli bir büyümeden sonra bu süreç yavaşlıyor ve büyüme hızı geriliyor. Buna Orta Gelir Tuzağı deniyor. Bu tuzağa Kıta Avrupası ve ABD dışında düşmeyen birkaç ülke var. Bunlar; Japonya, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkeler. Türkiye de bu tuzağa düşmeden hızlı büyümesini sürdürebilir. Yapısal dönüşümü gerçekleştirmeliyiz, rekabet gücünü artırmak Türkiye’yi bir üst lige çıkarmak sadece sanayicilerin tek başlarına yapacağı bir iş değil.”

Borca bağımlıyız

Uluslararası karşılaştırmalara göre Türk özel sektöründe, borçluluk oranlarının yüksek olduğunu ve borçlanmaya bağımlı bir yapı ortaya çıktığını vurgulayan Tanıl Küçük, “Çünkü işletmelerimiz kaynak yaratmada zorlanıyor” dedi. Küçük, kamu kaynaklı girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu, sermaye piyasalarından kaynak bulma alışkanlığının zayıf kaldığını anlattı.

 

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı