Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Örnek köye duyarlı olmak

<B>REFAHYOL</B> iktidarı... O dönemde <B>‘kız ve erkek çocuklar bir arada olmaz’</B>, gerekçesiyle Urla’daki <B>Barbaros Çocuk Köyü</B> kapatılıyor!..

Tam Erbakan kafası!.. Oysa, dünya çapında örnek bir proje. Öyle ki, bizim Cumhurbaşkanları ve eşleri, bakanlar yolları Urla’ya düştüğünde, buraya mutlaka uğruyor, çocuklarla sohbet ediyor. Ziyaret edenler arasında yabancı pedagog ve diplomatlar da var.

Köyü son ziyaret eden ise, Cumhurbaşkanı Sezer’in eşi Semra Sezer. Bir süre önce köye geliyor ve çocuklarla sohbet ediyor.

0-18 yaş arasında, korunmaya muhtaç çocuklar.

AKŞİT EL ATTI

Korunmaya muhtaç çocuklar ev ortamı özlemi içinde. O nedenle, onlara ev ortamı hazırlanıyor, bakıcı anneler gönderiliyor. Barbaros Çocuk Köyü modern, çağdaş bir düşüncenin ürünü.

Ecevit Hükümeti döneminde, köyün yapımını üstlenen Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı İzmir Şubesi ile devlet arasında bir protokol imzalanıyor. Köyün işletmesi, bu protokolle devlete bırakılıyor. 81 çocuk var. Sekiz yıldır faaliyette. Köyde dokuz ev var, her evde sekiz, dokuz çocuk yaşıyor, bakıcı anneler desteğinde.

Ne var ki, son günlerde bu örnek proje, dün görüştüğüm Devlet Bakanı Güldal Akşit’in deyimiyle, ‘hatalarla dolu hale geliyor.’ Akşit’in ifadesiyle:

‘Bizde korunmaya muhtaç çocuklar 0-6, 7-12 ve 13-18 yaş grubuna ayrılmıştır. Barbaros Çocuk Köyü’ndeki hata, 0-18 yaş gurubunun topluca bir arada bulunmasından kaynaklanıyor. Şimdi bunu düzelteceğiz.’

Akşit
, bakanlıktan müfettişleri görevlendiriyor, şimdi onlardan gelecek raporu bekliyor.

ÖDÜLLER VE ÖDÜLLER

Köyde çocukların özellikle ruhsal sorunlarının çözümüyle uğraşılıyor. Ama, acaba bakıcı anneler böyle bir pedagojik eğitim konusunda uzman mı?.. Temel soru bu galiba.

Köyün mülkiyeti anılan vakfa ait. Vakıf iyi niyetle işe başlıyor. Basının da ciddi desteğini alıyor. 1999’da Tülay Aktaş Karşılıksız Hizmet Ödülü’nü kazanıyor. 2002’de de, teşvik ödülü alıyor.

Dün anılan vakfın başkanı Prof. Benal İnceer ile de görüşüyorum. İnceer, müthiş duyarlı ve ‘sansasyondan kaçınılarak, çocukların ruhsal durumlarının etkilenmesini önlemeye çalıştıklarını’ söylüyor. Çocukların üzerine titriyor. Haklı!..

126 ÜLKEDE

Benzer çocuk köyleri, dünyada 126 ülkede var. Zaman zaman hepsinde sorunlar doğuyor. Çözümleriyle birlikte.

Aslında, Barbaros Çocuk Köyü’nde geçmişte bugünküne benzer bir-iki sorun yaşanıyor, soruşturma açılıyor ve o zaman kamuoyuna yansımadan, kısa sürede çözülüyor. Şimdi ise, her şey kamu oyuna yansıyor.

Olayı savcılık çok yönlü araştırıyor. Mutlaka bazı sorumlular ve bu gibi yerlerde olmaması gereken olaylar, ilişkiler var.

Çocuklar çok duyarlı. Üstüne buldozerle gidilmesi sakıncalı bir sorunla karşı karşıyayız. Şu da olmuş, bu da olmuş diye bağırmaktansa, çağdaş bu köye yardım etmek gerek!..

Tarihin en yüksek dalgası

TAKSİM
ya da Kızılay Meydanı. Haydarpaşa Garı ya da İzmir Limanı. Böylesine dev alanlar ve binalar, Endonezya’da tsunami silip süpürüyor, yok ediyor!..

Endonezya’nın sismik araştırmalar için davet ettiği üç Türk bilim adamı, Ahmet Cevdet Yalçıner, Şükrü Ersoy ve Doğan Perinçek Türkiye’ye dönüyor. Basın toplantısı düzenleyen bilim adamlarıyla, dün sabah sohbet ediyorum:

‘Yıllardır bu konuda geziyor, okuyor ve araştırma yapıyoruz. Ancak, böyle bir olaya ilk kez rastlıyoruz. Japon bilim adamları da aynı görüşte. Liman varken yok, koca alanlar varken yok. Bizim tespitlerimize göre, dalgaların boyu 20 ile 30 metre arasında. Bilim tarihinde böyle bir yükseklik yok.’

Böylesine korkunç bir yükseklik nedeniyle, dalgalar kıyıdan beş kilometre kadar içeriye giriyor, önüne gelen ne varsa, yıkıyor. Şu anda gemi trafiği tümüyle duruyor. Botlar bile, kıyılara yanaşamıyor. Çünkü, yanaşacak yer yok.

Herkesin sözünü ettiği Marmara depreminde tsunami tehlikesi nedir?.. Bu soruma bilim adamları:

‘Marmara’da tsunami beklentisi var, ama böylesine yüksek dalgalar yok.’

Bilim adamları üç ayrı rapor hazırlıyor ve Unesco’ya gönderiyor.
X