Ege Haberleri

EGE

  Örnek karar

  Ahmet AKTAŞ, ÇEŞME / (DHA)
  28 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 22:17

  Çeşme’de turizmcileri çileden çıkaran astronomik ecrimisil bedellerini yargı iptal etmeye başladı. Çeşme Mal Müdürlüğü iki davayı kaybetti. İki mahkeme kararı Çeşmelilerin umudu oldu.

  ÇEŞME Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu üyelerinin geçen hafta Ankara’da Maliye ile Kültür ve Turizm bakanlarını ziyaret etmeleriyle tekrar gündeme gelen ve sadece Çeşme’de uygulanan fahiş ecrimisil bedelleri ile ilgili verilen iki mahkeme kararı Çeşmelilerin umudu oldu. Alaçatı’da bulunan Sea Side Beach Club, geçen yıl kendilerine tahakkuk ettirilen 120 bin lira tutarındaki ecrimisil bedelini ödedikten sonra dava açtı. Sea Side, mahkemede ecrimisil alanını 15 Haziran - 15 Eylül 2008 tarihleri arasında sadece üç ay kullandıklarını ibraz ettikten sonra ödedikleri bedelin haksız olduğunu belirtti. Kendilerinden 12 ay üzerinden ecrimisil bedeli alındığını saptayan mahkeme, Çeşme Mal Müdürlüğü’nü haksız bularak, ödenen ecrimisil bedelinin dörtte bire düşürülmesine karar verdi. Bu karar üzerine de Çeşme Mal Müdürlüğü Sea Side’a fazla parayı iade etti. Sea Side yetkilileri, “Bu aşırı ecrimisil bedellerini belirleyenlerin tek bir amacı olabilirdi. Çeşme’yi tamamen bir sayfiye beldesi haline getirmek. Eğlence sektörünü, içkili mekanları yüksek ecrimisil bedellerine mahkum ederek, para kazanmalarına engel olarak bu mekanların yaşamasına izin vermeyeceklerdi. Ama mahkemenin verdiği karar bu oyunu bozdu. Çeşme’yi kafalarına göre cezalandıramadılar” dediler.

  İtiraz edip dava açtı

  Diğer dava ise Boyalık Mevkii’n-deki Ege Çeşme Sitesi’nden geldi. Site yöneticileri 6 bin 473 metrekarelik bir alanı işgal ettiği gerekçesiyle 3 Eylül 2005 - 10 Temmuz 2008 tarihleri arasındaki dönem için 289 bin 856 lira 52 kuruş ecrimisil tahakkuk ettirilmesine 3 Eylül 2009 tarihinde itiraz ederek dava açtı. İzmir 4. İdare Mahkemesi, ödenecek bedeli 51 bin 397 lira olarak karara bağladı. Mahkeme istenilen ecrimisil miktarının fahiş olup olmadığının ve işgal edilen alan miktarının tespiti amacıyla 29 Ocak 2009’da, yerinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verdi. Harita ve Kadastro Mühendisi ve Sermaye Piyasası Kurulu Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Murat Demirbaş tarafından düzenlenen bilirkişi raporunda, dava konusu parselin keşif günü yerinde yapılan ölçüm sonucu idarece belirlenen işgalli alanın doğru olduğu, taşınmaz tespit tutanağında belirtildiği gibi alanın yürüme bandı, su motoru binası, şemsiye ve şezlong alanı yapılmak suretiyle kullanıldığı belirtildi.

  Türk adaletine teşekkür ettiler

  Ecrimisil miktarının tespitinde ise yıllık değişim oranlarında Yeniden Değerleme Oranları katsayısının esas alındığına vurgu yapıldı. Çeşme Mal Müdürlüğü’nün bu karara yaptığı itirazı değerlendiren İzmir Bölge İdare Mahkemesi de 7 Temmuz 2009 tarihinde Başkan Hüseyin Çelikkol, üyeler Nuray Edizel ve Emin Ayhan Çarıkçı’nın oybirliğiyle itiraz isteminin reddine karar verdi. Ege Çeşme Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İnci Tema, hukukun, adaletin işlemesini sevinçle karşıladıklarını belirterek, yüzde 90’ı emekli ve yaşlı kişilerden oluşan 260 haneli siteleri adına Türk adaletine teşekkür etti. Çeşme’de bu konuda çok sayıda dava açıldığı, iki kararın da diğerlerine emsal olacağını belirten Çeşmeliler, “Politikacıların düzeltmediği yanlışı yargı düzeltiyor” yorumunda bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı