Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Örnek girişim

FUTBOL Federasyonumuz ilk kez gençliğe ve Türk futboluna ivme getirecek bir projeyi başlattı. UEFA tarafından "Gratsroots" olarak isimlendirilen bu projede Türkiye’nin birçok kentinden gelen çocuklar, Van’da Gevaş Futbol Köyü’nde bir çoğunu tanıdığımız ve takdir ettiğimiz eski futbol yıldızları tarafından eğitilmektedir.

Koordinatörlüğünü Gündüz Tekin Onay dostumuzun yaptığı bu projeye davet edilince adeta koşarak Van’a gittim.

Futbol Federasyonumuz bu proje ile iki ilke temel attı. Birincisi, ilk kez "Güreşin ülkemize doğduğu yer" olan Van’dan, yani doğudan bu işe başlaması, ikincisi ise bu girişimin bir ilk olması. Bilimsel eğitim sistemi ile çocuklar daha işin başında doğru yapmayı öğrenecek. En önemli faktör de bu.

Açılışta yapılan protokol konuşmalarından sonra iki sporcu ayrı ayrı konuşma yaptılar. Bir ara, rüya mı görüyorum diye irkildim. Çocuklar kazanmanın ne olduğunu bildikleri gibi, dürüstçe kaybetmenin saygısının da unutulmaması gerektiğini söylüyorlardı. Ve devamlı hem kazanmanın mutluluğunu hem de kaybetmenin olgunluğunu öğrenmemiz gerekir diyorlardı. İşte sadece bu gençler değil, hepimiz bu olgun ve erdemli anlayışa ulaşmamız gerekir.

Federasyonu kutluyorum

Sporda başarılı olmanın en gerçek ve inandırıcı yolu daha çocuk yaşta eğitime başlamaktır. Temel bilgiler manzumesi içinde toplanan her şeyin öğretilmesi ve bilinçlendirilmesi böyle başlar. Bu çocuklar bizim gelecekteki en güçlü kaynaklarımızdır. Başta Futbol Federasyonu Başkanı ve yönetimi olmak üzere, AR-PEG Genel Koordinatörü Gündüz Tekin Onay ve arkadaşlarını kutlarım.

Çok kısa bir süre sonra bunun pozitif sonuçlanmasını Türkiye olarak yaşayacağız. Futbol Federasyonu eğitimde sağlıklı yolu buldu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı olarak, daima böyle gerçekçi projelerin destekleyicisi olacağız.

İçimden gelerek söylüyorum; "Ne mutlu Türküm diyene". Bir günlüğüne Van’a gitmekten öyle memnun oldum ki, ayrıca herkesin Van’ı ziyaret etmesini öneririm. Van Gölü’nün güzelliği, Akdamar Kilisesi’nin muhteşemliği ve kentin büyüsü ile Doğu’nun incisini her yıl binlerce yabancı ziyaret ediyor. Neden biz de gitmiyoruz? Türkiye’nin bu tarihi güzelliklerle dolu beldesini görmeyen, bence Türkiye’yi tanımıyor demektir.
X