Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Örnek gence iş teklifi yağıyor

  07 Şubat 2012 - 13:21Son Güncelleme : 07 Şubat 2012 - 16:39

  KARAMAN’da dün iş ararken, içinde 2 bilezik, altın küpe ve kolye ile yaklaşık 2 bin lira para olan kadın çantasını yolda bulup polise teslim eden 30 yaşındaki Bülent Soylu, çantanın sahibini evinde ziyaret edip, elini öptü ve para teklifini geri çevirerek sadece şeker ikramını kabul etti. Örnek davranışından dolayı yurt genelinden iş teklifleri almaya başlayan Soylu’ya, İl Emniyet Müdürü Lütfi Sönmez de sahip çıkıp, iş için girişimlerde bulundu.

  Bir yıldır işsiz olan kaynak ustası Bülent Soylu, dün sabah saatlerinde Hürriyet Mahallesi’ndeki evinden iş aramak için çıktı. Yolda kaldırım ile otomobil arasında bir kadın çantasının olduğunu fark eden Soylu, çantanın içini açıp baktığında 2 bilezik, küpe ve kolyeden oluşan altın takı ile yaklaşık 2 bin lira para olduğunu gördü. Çantayı polis merkezine teslim etmeye karar veren Soylu, cebinde 1.5 lira minibüs parası dahi olmadığı için yürüyerek gitmeye karar verdi. Yaklaşık 3 kilometre yürüyen Soylu, yolda gördüğü polis ekiplerine çantayı teslim etti.

  SADECE ŞEKER İKRAMINI KABUL ETTİ / WEB TV

  ’BU DEVİRDE BÖYLE DAVRANIŞI KİMSE YAPMAZ’

  Bülent Soylu, bugün çantanın sahibi emekli öğretmen 80 yaşındaki Mahide Doğay’ı evinde ziyaret etti. Borçlarını dağıtmak için çıktığında çantasnı kaybettiğini ifade eden Mahide Doğay, şunları söyledi:

  "Çantayı kaybettiğimde her şeyi unutmuştum. Gitti artık gelmez demiştim. Borçlarımda vardı. Ama polis bana ulaşınca çok mutlu oldum. Bülent Soylu’nun beni evimde ziyaret etmesinden de şeref duydum. Bu dönemde Bülent’i yaptığı davranışı hiç kimse yapmaz."

  Çantanın içinden 1 yıl önce ölen eşine ait saat olduğunu belirten Doğay, "Özellikle saatin manevi değeri yüksekti. Çanta bulunduğu için çok mutluyum" dedi.

  İŞSİZ GENÇ BULDUĞU ÇANTAYI TESLİM ETTİ / WEB TV

  SADECE ŞEKER İKRAMINI KABUL ETTİ

  Mahide Doğay’ın, çantasını bulduğuna karşılık para verme talebini reddeden Bülent Soylu, yaşlı kadının sadece şeker ikramını kabul etti. Bu davranışı ile Doğay’ı duygulandıran Soylu, "80 yaşındaki yaşlı kadından bir şey alamazdım. Çantanın kendisine ulaştığını öğrendim de mutlu oldum. Zaten çantanın içinde para ve altından ziyade şekerler de vardı. Şekerleri görünce çanta sahibinin çocukları çok sevdiğini düşündüm. O an ayrı bir duygulanmıştım. Şimdi o şekerlerden birini de bugün ben kendisinden aldım. Ne söyleyeyim şimdi vicdanen daha da rahatladım" dedi.

  EMNİYET MÜDÜRÜ SAHİP ÇIKTI

  Örnek davranışının gazete ve televizyonlarda haberinin yayınlanmasının ardından yurt genelinden iş teklifleri almaya başlayan Bülent Soylu’ya, Karaman İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez de sahip çıtı.

  Bülent Soylu ile makamında görüşme yapan İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Soylu’nun mesleğine yönelik iş bulması içinde girişimlerde bulundu. Sönmez, "Bu kardeşimizin yaptığı hareket ile millet kendisine kefil olmuştur. Biz de kendisinin mesleğine uygun iş bulabilmesi için görüşmelerimizi başlattık. Bugün yarın sonuç alırız. Duyarlı hareketi herkesin takdirini kazanmıştır. Teşekkür ediyorum" dedi.

  İŞ TEKLİFLERİ ALDI

  1 gün içinde kendisine olan ilginin arttığını ve iş teklifi telefonları aldığını belirten Bülent Soylu ise şunları söyledi:

  "Dün akşamdan, şu ana kadar, sayısız telefonlar aldım. Karaman’dan ve çeşitli illerden arayanlar oldu. Basının ilgisi yoğun oldu. Aslında benim yaptığımı bir başkası da yapardı. Yapmalı da öyle düşünüyorum. Yine de 10 lira da bulsam o parayı yiyemem. Çünkü ben böyle yetiştim."

  ÖRNEK DAVRANIŞI EŞİYLE DE BARIŞTIRDI

  1 yıldır işsiz olduğu için bir bisküvi fabrikasında işçi olarak çalışan eşi Mürvet Soylu ile de boşanma aşamasında olduğunu belirten Bülent Soylu, dün yaşadığı olayın ardından eşiylede barıştığını söyledi. 2 yıllık evli olduklarını ifade eden Soylu, "Eşimle de barıştım. O da örnek davranışımdan dolayı beni takdir etti" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 44 Yorum }
  • ÖNDER KESKİN 7.2.2012 16:15:14
   Basit bir olay.. Ancak vakıa, toplumda oluşan ahlak erezyonun önüne bir nebze de olsa geçilmesi ve çocuklara iyilerin kazandığının gösterilmesi adına bir fırsattır. Topluma mesaj verilmesi adına, şahsın en kısa sürede, dolgun bir ücretle ve onore edici bir işte işe alınması gerekir düşüncesindeyim.
  • mithat öksüm 7.2.2012 16:00:02
   bu ülke neden ayakta duruyor sanıyorsunuz.işte böyle insanlar yüzünden.ne çelişkili bir ülkede yaşıyoruz bir tarafta yağmacılar diğer tarafta böyle adıyla müsemma soylu asil insanlar.ayrıca böyle olabilmek için insan olmak gerekiyor.başka bişey olmaya gerek yok.
  • ali gürselen 7.2.2012 15:43:39
   Mahide teyzenin mutluluğunu gördüğünde, Bülent beyin de o an kendisini dünyanın en mutlu kişisi olduğunu hissettiğine eminim. Umarım bundan sonraki yaşamında herşey istediği gibi olur. Yardımsever işadamlarımızın iş arayan bu arkadaşımızı değerlendireceklerini umuyorum.
  • Harun Aydın 7.2.2012 15:39:14
   gerçekten böyle haberler okumak insanı umutlandırıyor ve eminimki böyle adam gibi adam çok insan var yapılan iyilikte kötülükte karşılıksız kalmaz
  • Özgür AYDIN 7.2.2012 15:28:01
   nediyim kardeşim sana Helal olsun sana çok çok haram lokma zaten midede kalmaz...<br>bu davranışın nedeniyle sana canı gönülden teşekkürler. <br>En güzel şey dürüstlük.ve doğruluktur.Maddi durumun iyi olmasa bile manevi olarak herkesten daha zengin oldun darısı başımıza diiyorum:)
  • Yüz Yılın Devlet Adamı MUSTAFAKEMALATATÜRKÜNİZİNDEYİM 7.2.2012 15:27:10
   Bu tarz haberler daha çok yayımlanmalı ki,<br>İnsanlarımız dürüstlüğün ne büyük bir değer, ne büyük bir fazilet olduuğunu daha iyi anlasınlar...!
   
  HaberlerMehmet Şah YıldeniztarihçiHalil İnalcıkvefatHalil İnalcık kimdirErmenistanErivan