Ege Haberleri

EGE

  Örnek dayanışma

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.02.2000 - 00:01

  Önder Baysoy'un kurduğu Özel Gediz Koleji, ekonomik darboğazla kapanma noktasına geldi. Okulun kurtuluşu için veliler, gelecek yılın ücretini şimdiden ödemeye başladı.

  SANAYİCİ Önder Baysoy'un üç yıl önce 6.5 milyon dolar harcayarak Menemen Seyrek Beldesi'nde kurduğu İzmir'in iddialı okullarından Özel Gediz Koleji, bir süredir yaşadığı ekonomik krizi velilerin desteğiyle aştı.

  ‘‘Seninleyiz'' yanıtı

  ÖĞRETMEN maaşlarını bile ödeyemez hale gelen Baysoy, satıp kurtulmak yerine sorunu velilerle paylaşmayı tercih etti. Bir haftada ‘‘seninleyiz'' yanıtı alan işadamı, ‘‘Devletten görmediğim desteği, velilerden gördüm'' dedi.

  Taze kaynak girişi

  ÇOCUKLARINA yeni okul aramak yerine Gediz'i nasıl kurtaracaklarını tartışan veliler, gelecek eğitim-öğretim yılının ücretini bugünden peşin olarak ödeme yoluna giderek, okula taze kaynak girişini sağladı.

  Hedefler çok büyüdü

  VELİLERDEN gördüğü desteğin kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Baysoy, ‘‘Bu olay beni hırslandırdı. Şimdi tek hedefim Gediz'i, Galatasaray Lisesi gibi Türkiye'nin en iyi okulları arasında sokmak'' dedi.

  Örnek dayanışma

  GEDİZ Koleji'nin kendisi için çok önemli bir proje olduğunu anlatan Önder Baysoy, mali krize girme nedenlerini şöyle anlattı:

  ‘‘Ekonomik darboğaza girmemizin tek nedeni, hiçbir yatırımdan kaçmamamız. Okulun fiziki şartlarını iyi oluşturduk. Laboratuvarından, spor kompleksine, eğitim kadrosundan işletmeye kadar hiçbir yatırımdan kaçınmadık. İlk yıl 80 öğrencimiz vardı, geçen yıl 240 öğrenciye çıktık, bu yıl da 280 öğrenci var. Bugüne kadar ne öğretmenlerimden ne de velilerimden, okula yeni bir veli getireceksin gibi bir talebim olmadı. 2 bin öğrenci kapasiteli okulda, 280 öğrenci var. Ama ben buna rağmen kaliteyi düşürmedim, öğretmen sayısını azaltmadım, yatırım yapmaya devam ettim. Diğer okullarda bir öğretmene, 11 öğrenci düşüyor. Benim okulumda 6 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Oysa ki, pekçok özel okul sahibi kazandığı parayı, diğer yatırımlarında kullanıyor. Büyük kárlar hedefleniyor. Oysa ben üç yıldır, Gediz Koleji'ne diğer şirketlerimden para aktarıyorum'' diye konuştu.

  Artış yüzde 25

  VELİLER arasında anket yaptıklarını anlatan Baysoy, velilerin yüzde 15'inin 2000 - 2001 eğitim öğretim yılının ücretini peşin ödemeyi kabul ettiğini söyledi. Yüzde 48'inin ise taksitler halinde ödemeye başlayacağını anlatan Baysoy, ‘‘Yüzde 18'i de Mayıs ayında ödemeye başlayacak ve 14 ayda ödeyecek. Önümüzdeki yıl ücretini de enflasyon hedefine paralel olarak, yüzde 25 artırdık. Krizi bu şekilde aştık. Artık tanıtım çalışmalarına ağırlık vererek, öğrenci sayımızı artıracağız. Böylece bir daha aynı sıkıntıları yaşamayacağız'' diye konuştu.

  Maaş ödenemedi

  OKULDA çalışan 46 öğretmenin maaşını 1.5 ay boyunca ödeyemediği halde tepki almadığını belirten Baysoy, ‘‘Çünkü hepsi okulu çok seviyor. Öğrencilerim de, öğretmenlerim de. Onlarla birlikte Gediz'de çağdaş, laik bir öğretim kurumuna, yuvasına dönüştürdük. Ekonomik darboğazı da öğretmenlerim ve yöneticilerimle paylaştım. Her zaman açık oldum. Veliler, bizimle görüşmek istediler. Görüştük, toplantılar yaptık. Bir haftada yanıtlarını aldık, hepsi de elinden geleni yapmaya her zaman hazır. Bunun tek nedeni var. Okula olan sevgileri, eğitim öğretim sistemimizin farklılığı; onlara minnettarım. Devletten görmediğim desteği öğretmenlerim ve velilerimden gördüm'' dedi.

  Gönüllü hareket ettiler

  Veli Ahmet Saçmaz, kızının okulunu ve öğretmenlerini çok sevdiğini, asla kopmak istemediğini belirterek, ‘‘Kızım okuldaki arkadaşları ve öğretmenleriyle, üç yıldır aile gibi oldu. Okuldaki eğitim sistemi de iyi. Diğer özel okullarla eğitim kalitesi karşılaştırıldığında, fiyatlar da çok uygun. Veliler olarak böyle bir okula destek olmamız gerektiğine inandık. Bu nedenle önümüzdeki yılın ücretini şimdiden ödemeyi kabul ettik. Böyle bir eğitim yuvasının yok olmaması için elimden geleni yapmaya hazırım'' dedi.

  Veli Füsun Tunçgenç ise üç yıldır Gediz Koleji'ne devam eden çocuklarının çok iyi bir eğitim aldığına inandığını belirterek, ‘‘Herşeyden önce çocuklarımız okulu çok seviyor. İyi bir eğitim aldıklarını görüyoruz. Öğretmenler, çocuklarımızın en küçük sorunlarında bile bire bir ilgileniyorlar. Çözümü konusunda bizlerle işbirliği yapıyorlar. Böyle bir eğitim yuvasının ekonomik kriz nedeniyle kapanması hepimizi üzerdi. Tüm veliler elini taşın altına koymaya hazır. Ayrıca yaptığımız da büyük fedakarlıklar değil. Sadece önümüzdeki yılın ücretini şimdiden ödemeye başlıyoruz'' dedi.

  Dizi toplantılar sonuca ulaştırdı

  Gediz Koleji'nin geleceğine, okul yöneticileri, işveren ve veliler birlikte karar verdi. Okul sahibi, yöneticileri, öğretmenler ve veliler beş kez toplanarak, okulun kurtuluşu için neler yapabileceklerini tartıştı, çeşitli formüller üretti. Okulun kurucuları Önder Baysoy ve Selim Baysoy, velilere okulun ekonomik zorluklarını aktardı, çözüm önerileri sundu. Velilerin büyük desteği karşısında anket yapmaya karar veren Baysoylar'ın aldıkları yanıtlar da olumlu oldu. Bu yılın ücretini ödeyen velilerin yüzde 15'i, 2000 - 2001 eğitim öğretim yılının ücretini hemen ödemeyi kabul etti. Yüzde 48'i ise hemen başlayıp 18 ayda taksitlerle ödemeyi kabul etti. Yüzde 18'i ise Mayıs'ta başlayan taksitlerle 14 ayda ödeme yapmayı kabul etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı