KOCAELİ HABERLERİ

Örnek Çilek Bahçeleri Çok Beğenildi

IHA
08.09.2015 - 11:14Son Güncelleme : 08.09.2015 - 11:15

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÖRNEK ÇİLEK BAHÇELERİ ÇİFTÇİLER TARAFINDAN BEĞENİLDİ.

IHA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alternatif ürün yetiştiriciliğini desteklemek amacıyla dağıttığı albion çilek fideleri yüzleri güldürdü. Çilek tarlaları bir dekarda iki buçuk ton ürün verdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü, Kocaeli çiftçisini hastalıklara dayanıklı, pazar değeri yüksek, verimli alternatif ürünlere yönlendirmek amacıyla çalışıyor. Bu ürünlerden biri olan albion çilek çeşidinin yetiştirilmesini teşvik etmek ve benzer çeşitlerin Kocaeli’nde örnek bahçeler kurularak yaygınlaştırılmasını sağlamak için projeler yürütülüyor.
Tarımsal destekleme projeleri kapsamında Kandıra, Karamürsel, Kartepe, İzmit, Başiskele ilçelerinde çilek üretimi yapan, üretim bilgisi olan Ziraat Odası Kooperatif üyesi 25 çiftçiye 284 bin 800 adet albion çeşidi çilek fidesi, damla sulama borusu, malç naylonu dağıtılarak örnek bahçeler oluşturuldu.
Eylül ayının başında Karamürsel’in Akçat ve Osmaniye mahallesinde altı çiftçiye 55 bin çilek fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Servetiye Cami, Camidüzü ve Cebeci’de kurulan bahçelerden bir dekardan iki buçuk ton çilek verimi elde edildi. Çiftçiler aşırı neme bağlı hastalıklara dayanıklı, birim alandan yüksek verim alınan, saklama ve pazar koşullarına dayanıklı albion çilek çeşidi ile karlı bir üretim yapmanın sevincini yaşadı. Verimin arttırılmasına yönelik bitki besleme ve kültürel tedbirler üzerinde de çalışılıyor. Çiftçileri modern çilek üretimine yönlendirmek ve gelir düzeyini arttırmak amacıyla yapılan bu projeler önümüzdeki dönem devam edecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Örnek Çilek Bahçeleri Çok Beğenildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Örnek Çilek Bahçeleri Çok Beğenildi haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:40
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı