Ege Haberleri

  Örnek bir proje

  Nesrin COŞKUN, İZMİR (DHA)
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2009/2010 öğretim yılı na İzmir’de okullar, tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan engelli öğrencilerini “Okulumuzda çiçekler açtı” porjesiyle kucaklamaya hazırlanıyor. Bu proje kapsamında yüzlerce okulda engelli öğrencilerin okullarına kolay girip çıkabilecekleri rampalar, yanısıra engelli tuvaletleri yapıldı.

  Özel eğitim, Rehberlik, Psikolojik danışmanlık Hizmetleri Bölümü’nden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halis Köse, “Okulumuzda çiçekler açtı” projesiyle ilgili çalışmaları inceledi.
  Engelli tuvaleti yapıldı
  Bu projeyle, engelli bireylere bakış açısında, bireysel ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten Köse, “Engelli bireyin toplumla bütünleşme sürecinin ilk aşaması okul kültürüdür. Bu yaklaşımdan hareketle, toplumun enfellilere bakış açısına yönelik ilk olumlu kazanımları okullarda oluşturmak hedeflendi. Okul yöneticileri, öğretmenler, yardımcı personel, öğrenci ve veliler engellilere yardımcı olacak” dedi. Engelli olmayan öğrencilerin, özel eğitim alanında bilgilendirilmesinin sağlanacağını belirten Köse şunları söyledi: “Özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerimizin engel gruplarına göre fiziksel ortamları iyileştirilecek. Bu iyileştirmelerden bazıları; engelli rampası, engelli tuvaleti, engelli asansörü, sınıf yerinin engel durumuna göre düzenlenmesi, özel eğitim sınıfı, destek eğitim odası açılması. Bu projeyle öğrencilerin engelli arkadaşlarını bir çiçek gibi görüp sahiplenmesini istiyoruz.”
  238 okulda çalışma
  Köse, engelli öğrenciler için 375 okulda engelli rampası ve engelli tuvaleti bulunduğunu, 137 okulda bu ihtiyaçların bu yaz döneminde tamamlandığını. 238 okulda da çalışmaların sürdüğünü söyledi. Köse, 80. Yıl eşrefpaşa İlköğretim Okulu’nda denetleme yaptı. Köse’nin incelemelerine, okulun 4. sınıf öğrencisi Ceren Tunç da katıldı.

  Artık rahatım

  İlk yılında okula annesi Gülden Tunç’un kucağında gelen, daha sonra okul yönetimi tarafından sağlanan tekerlekli sandalye ile gidip gelen Ceren, “Ben okulun tek engelli öğrencisiyim. Daha rahat edeceğim” dedi. Anne Gülden Tunç da insanlardan tek beklentilerin engellilere saygı gösterilmesi olduğunu belirtti, “Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı her çabaya teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı