KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Ormanların "altın bitkisi" defne geçim kaynağı oldu

AA / Muammer Coşkun
30.01.2015 - 11:48Son Güncelleme :

- Bitki çeşitliliği açısından zengin bir potansiyele sahip olan Kahramanmaraş ormanlarının gizemli bitkisi defne yaprağı, yöre halkı için önemli bir gelir kapısı olmaya başladı - Andırın Orman İşletme Müdürü Tetik: "Önemli bir gelir kapısı olmakla beraber halkın defne ormanlarına karşı bakış açısı da değişti"

AA / Muammer Coşkun

KAHRAMANMARAŞ (AA) - MUAMMER COŞKUN - Kahramanmaraş ormanlarının gizemli bitkisi defne yaprağına yağ, sabun, kozmetik ürünleri yapımında kullanılması özelliğiyle geçimini buradan sağlayanlar için "altın bitki" gözüyle bakılıyor.

Andırın ilçesindeki ormanları içerisinde önemli bir potansiyel oluşturan ve geçmiş yıllarda sadece keçilere yem olarak verilen defne yaprağı, son yıllarda yöre sakinleri için geçim kaynağı oldu.

Gökçeli Mahallesi'nde yapılan defne yaprağı üretiminde, erkekler kesim ve kamyona yükleme işleri yaparken, kadınlar da toplanan yaprağı zor şartlar altında sırtlarında taşıyor. Yöre insanı, doğal ortamda yetişen defneye adeta gözü gibi bakıyor.

Sabun, yağ, baharat ve kozmetik sanayinde önemli bir hammade bitkisi olan defne ağaçları, yöre sakinlerine ek kazanç kaynağı olmasının yanında ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlıyor.

Andırın Orman İşletme Müdürlüğü gözetiminde yöre sakinleri tarafından toplanan defne yaprağı, bölgedeki tüccarlar aracılığıyla kilosu 50-60 kuruştan alıcı buluyor. Yaprak, iç piyasanın yanı sıra dış ülkelere de gönderiliyor.

- "Önemli bir gelir kapısı"

Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, defne ağaçlarının bulunduğu sahalara 3 yılda bir girilecek şekilde planlanma yapıldığını söyledi.

Andırın bölgesinde defne bitkisinin önemli bir potansiyel oluşturduğunu ve her yıl ortalama 3 bin ton civarında defne üretimi planlamasının yapıldığını belirten Tetik, şunları kaydetti:

"Andırın bölgemizde 7-8 mahallede bulunan defne ormanları yöre sakinleri için önemli bir gelir kapısı olmakla beraber halkın defne ormanlarına karşı bakış açısı da değişti. Her yıl ağustos ayı ile mart ayları arasında yapılan defne üretiminden kış aylarında da yöre sakinleri, aile bütçelerine katkı sağlamaktadır."

- "Artık değerinin farkına vardık"

Gökçeli Mahallesi muhtarı Bekir Gökçeli ise defnenin kendileri için büyük bir "velinimet" olduğunu belirtti.

Daha önce defnenin kıymetini bilemediklerini dile getiren Gökçeli, "Artık değerinin farkına vardık. Bundan sonra gerekirse kendimiz koruma altına alarak bundan ekmek parası kazanacağız. Mahallemiz için önemli bir gelir kapısı oldu. Geçim kaynağımız birazda defne üretimine döndü. Şuan emmi, dayı, bacı, kardeş ve annelerimiz olmak üzere 80-90 kişi defne üretimi yapıyor ve aile bütçelerine önemli katkılar sağlıyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Ormanların "altın bitkisi" defne geçim kaynağı oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ocak 2015 tarihinde saat 11 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ormanların "altın bitkisi" defne geçim kaynağı oldu haberi güncellenecektir.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:29
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:27
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı