Ege Haberleri

EGE

  Ormanlarımıza kameralı koruma

  Mustafa OĞUZ / İZMİR (DHA)
  26 Nisan 2009 - 23:47Son Güncelleme : 26 Nisan 2009 - 23:47

  izmir ve Manisa’da 1 milyon hektara yakın orman yangın, feleketine karşı kameralarla gözetlenmeye başlandı. 67 kuleden dört kuleye kamera yerleştirildi.

  izmir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan yaklaşık 1 milyon hektar ormanı yangın felaketinden koruyabilmek için teknolojiyi harekete geçirdi. Orman yangılarına daha erken müdahale etmek için ilk aşamada dört gözetleme kulesine orman yangını erken uyarı sistemi dijital kemarelar takılmaya başlandı. Kulelerin her birine takılan iki adet, üç dakikada 360 derece dönebilen kameralar soba borusundan çıkan dumanı bile görseler hemen uyarı alarmı verecek. Yangının büyüklüğüne göre yangın söndürme uçakları ve helikopterler havadan, arazözlerle orman sondürme ekipleri karadan haraket edip yangını başlangıç aşamasında kontrol altına alacak.

  67 kule bulunuyor

  Manisa ve izmir İllerinden sorumlu izmir Orman Bölge Müdürüğü’ne bağlı 67 kulede görevlilerin önceki sistemde dürbünle ormanları gözetlediğini ve  duman gördüğünde hemen merkezi uyardığını belirten Orman Bölge Müdürlüğü Yetkilileri, “Dijital kameralı orman yangını erken uyarı sisteminde kablosuz internet sistemi de var. Dumanı gören kameralar ikaz düdüğü çalacak. Yangın hareket merkezinde ise bu görüntüler dev ekranda izlenip anında yer tespiti yapılıp harekete geçilecek. Sistemi daha da geliştirerek yangın ikazı görüntülü cep telefonuna da uyarı yapabilecek. Orman Yangın  erken uyarı sisteminin diğer kulelere kurulması için seferberlik ilan edeceğiz. izmir ve Manisa illerinin akciğeri olan bir milyon hektara yakın ormanımız teknoloji desteğiyle daha iyi korunacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı