ANKARA HABERLERİ

Ormanlar yanıyor sendikacı feryat ediyor

Hürriyet Haber
17.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Serdar Aslan, orman yangınlarını önlemede, orman muhafaza memurlarının önemli işlevi olduğunu belirterek, "Sayıları 6 bine yaklaşan Orman Muhafaza memurların yarıya yakınının muhafaza dışı görevlerde çalıştırılıyor. Bu durum özellikle yaz aylarında mutlaka düzeltilmelidir" dedi.

Hürriyet Haber

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Orman-İş sendikası Genel Başkanı Serdar Aslan, yaptığı açıklamada, orman muhafaza memurlarının orman yangınlarını önlemede etkin ve verimli şekilde kullanılması gerektiğini bildirdi.

Aslan, Türkiye ormanlarının yüzde 60 ’ının yangına hassas kuşak üzerinde bulunduğunu ve çıkan yangınların, resmi verilere göre yüzde 91’inin insan kusurundan kaynaklandığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Neredeyse tamamı insan kusuruna dayanan yangınları önlemek için, yine insana dönük tedbirler alınması kaçınılmaz. Tedbirlerin önemli bölümü; yangınla mücadele personeli ile halkımızın ve özellikle de orman köylümüzün eğitimine dayanıyor. Uygun ağaçlandırma ve yasal yaptırımların etkinliği ile orman köylüsüyle işbirliği de önleyici tedbirleri diğer ayağını oluşturuyor."

Öz Orman-İş Başkanı Serdar Aslan, ülke genelindeki orman birimlerinde yaklaşık 6 bin orman muhafaza istihdamı edildiğini, bunların asli görevi ormanı korumak olmasına rağmen, yarıya yakınının muhafaza dışı görevlerde çalıştırıldığını savunarak şu konulara dikkat çekti:

"İnsanların dikkatsizliği, ihmali veya kastından kaynaklanan yangınları önlemede, orman muhafaza memurlarının önemli görevi var. Ama bu memurların yarıya yakın üretim, depolama, ağaçlandırma ve diğer görevlerde çalıştırılıyor. Ayrıca muhafaza memurlarının dağılımında da bir dengesizlik yaşanıyor. Bu muhafaza memurları asli işlerinde görevlendirilmeli ve yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde motorize muhafaza memurları devriye gezmelidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ormanlar yanıyor sendikacı feryat ediyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:23
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı