Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ormanlar alev alev

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 1998 - 00:01

  İstanbul'da dün 8 ayrı yerde çıkan orman yangınlarında 1.5 milyon metrekareden fazla alan kül oldu. Yangınların yasadışı örgüt militanları ya da arazi açmak isteyen gecekonducular tarafından çıkarıldığı belirtildi.

  Kavacık'ta geçen hafta 55 hektar orman alanının kül olmasından sonra İstanbul'un çeşitli yerlerindeki ormanlarda dün de yangınlar çıktı. 1,5 milyon metrekareden fazla alanın kül olduğu yangınların yasadışı örgüt militanları ya da arazi açmak isteyen gecekonducular tarafından çıkarıldığı belirtildi. Ümraniye Çekmeköy ve Ihlamurkuyu, Maltepe Başıbüyük, Ayazağa, Gazi Mahallesi'ndeki orman yangınları itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle büyümeden kontrol altına alınırken akşam saatlerinde Yakacık Aydos tepesinde altı ayrı yerde aynı anda başlayan yangın şiddetli rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yaklaşık 150 hektar alandaki 15-20 yıllık çam ağaçlarını kül eden alevlerin yerleşim yerlerine kadar ulaşması üzerine buradaki binalarda oturanlar polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Orman Bölge Müdürü Mehmet Sandıkçı, ''Yakacık'taki yangın, kesinlikle sabotaj. Ancak diğer yangınlar konusunda şu anda bir şey söylemek mümkün değil'' dedi. Arazinin sarp olması nedeniyle itfaiye ekipleri yangın yerlerine ulaşmakta güçlük çekerken Orman İşletmesi'ne bağlı 2 helikopter hemen müdahalede bulundu. Ancak, Kavacık'taki yangında olduğu gibi yakın mesafeden su alıp alevlere müdahale etmekte güçlük çeken helikopterler yetersiz kalınca Kartal, Pendik, Ümraniye ve Üsküdar itfaiyelerine takviye olarak Kadıköy, Üsküdar, Tuzla, Fatih, Beyoğlu, Beşiktaş, Beykoz itfaiye gruplarından takviye birlikleri ve İSKİ'den su tankerleri bölgeye sevk edildi. Yangın sırasında yüksek gerilim hatlarının kablolarının yanarak koptuktan sonra yere düşmesi nedeniyle büyük tehlike yaşanırken, alevler arasında kalan bazı itfaiyeciler ve bir polis ekibi de iş makinaları ile yol açılarak kurtarılabildi. Alevlerin arasında kalan 3 trafo patlarken, bölge tamamen elektriksiz kaldı.

  ÜÇ KİŞİ KAÇTI

  Kartal'daki yangının kundaklama sonucu çıktığının öne sürülmesi üzerine, yangın bölgesinden çıkan şüpheli kişiler, güvenlik kuvvetlerince gözaltına alındı. Bu arada sabotajcı oldukları söylenen kişilerin kaçtığı iddia edilen bazı araç plakaları polis merkezine iletildi. Polis yetkilileri verilen plakaların bir kısmının sahte çıktığını diğerlerinin araştırıldığını söyledi. Olay yerine gelen Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye yetkilileri ile görüştü. Özdemir, ‘‘İlk aşamada amacımız yangını söndürmek daha sonra çıkış nedenini araştıracağız’’diye konuştu.

  OLAĞANÜSTÜ DÖNEM

  Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, ‘‘İstanbul'daki yangınlarda bir art niyet, kasıt söz konusu’’ dedi. Taranoğlu, İstanbul'da bugün ilgililerle bir toplantı yapacaklarını da belirterek, ‘‘Önümüzdeki 15 günlük dönemde geçerli olmak üzere ilave bir takım radikal kararlar almamız gerekecek. Ormanlara girmenin yasaklanması dahil her türlü tedbiri gözden geçireceğiz. Önümüzdeki 15 gün için bir olağanüstü dönem ilan etmeyi düşünüyoruz’’ diye konuştu.

  Aykut: Orman yakanlar asılsın

  KAVACIK'ta arazi mafyası tarafından yakıldığı ileri sürülen 55 hektarlık ormanlık alanda incelemelerde bulunan Çevre Bakanı İmren Aykut, ‘‘Bu kesinlikle bir cinayettir. Orman yakanların cezası idam olmalıdır’’ dedi.

  Aykut, yanan bölgeye kesinlikle gecekondu yaptırılmayacağını, yangın alanına yapılacak gecekonduları kazma kürekle kendisinin yıkacağını belirterek, ‘‘Gece onlar yapsa gündüz ben yıkacağım. Burası hızla ağaçlandırılacak’’ diye konuştu. Çevre Bakanı, yangının arazi mafyası tarafından çıkarıldığı kanaatinde olduğunu belirterek, ‘‘Daha önce yanan ormanlık alanlarda gecekondu yapılmış ancak oy kaygısıyla tapu verilmiş. Ancak bizim kararlılığımızı görecekler.’’ dedi.

  Cehennem gibi

  Her yer yine alev alev... Türkiye'nin ciğerleri cayır cayır yanıyor... Hain eller, dün de İstanbul'da bir çok yerde işbaşındaydı. Seçimi fırsat bilen arazi mafyası, yasadışı örgüt elemanları ya da sorumsuzca ateş yakan piknikçi... Katiller el ele verip İstanbul'un yeşil kalan ender birkaç bölgesini daha cehenneme çevirdiler.

  Evler tahliye edildi

  Yakacık Aydos tepesinde altı ayrı yerde aynı anda başlayan yangın şiddetli rüzgarın da etkisiyle Samandıra tarafındaki dere içinde bulunan gecekondu bölgesine ulaştı. Evlerinden uzattıkları hortumlarla, su doldurdukları kovalarıyla itfaiye ekiplerine yardımcı olmaya çalışan vatandaşlar, alevlerin evleri için tehlikeli olmaya başlaması üzerine eşyalarını kurtarmak için koşuşturmaya başladılar. Ayrıca, sivil savunma ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinden yardım istendi. Yangın bölgesindeki gecekondularda oturanlar olay yerine sevk edilen polis ekipleri tarafından tahliye edildi.

  Boğaziçi Kampusunda 5 dönüm alan kül oldu

  Rumelihisarı'ndaki Boğaziçi Üniversitesi kampusu içindeki Atatürk Korusu'nda 17.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın itfaiye, polis ve vatandaşların çabalarıyla büyümeden kontrol altına alındı. Yaklaşık 5 dönüm alan kül oldu.

  Ümraniye, Ihlamurkuyu, Uzun Tarla Mevkii'nde Beşiktaş Spor Kulübü tesislerinin arkasındaki ormanlık alanda, saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Ümraniye ve Kartal itfaiyesiyle Orman İşletmelerine ait bir helikopterin katıldığı çalışmalar sonucunda yangın, büyümeden kontrol altına alınarak söndürüldü. Yaklaşık 20 dekar alan kül oldu.

  Ümraniye'de Çekmeköy, Soğuk Dere Mevkii'nde 16.30 sıralarında çıkan yangına Ümraniye itfaiye ekipleri, İSKİ'ye bağlı su tankerleri ve Orman işletmelerine bağlı ekiplerce müdahale edildi. Alemdağ Orman İşletmesi'ne bağlı bir helikopterin de havadan müdahale ettiği yangın, yaklaşık bir saat içinde kontrol altına alındı. 100 dekar alan kül oldu.

  Maltepe, Başıbüyük Köyü Taş Ocakları mevkiinde Süreyyapaşa Sanatoryumuna ait ormanlık alanda 13.30 sıralarında yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına Kartal, Maltepe ve Orman İşletmesi'ne bağlı 2 helikopter tarafından müdahale edildi. Sabotaj sonucu çıktığı sanılan yangında 3 dönüm çamlık alan kül oldu.

  Gazi Mahallesi yakınında, Alibeyköy Barajı'nın su toplama havzasındaki ormanlık alanda 19.30'da birbirlerinden uzak 3 ayrı noktada yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangın itfaiye, orman bölge müdürlüğü çalışanları ve vatandaşların gayretleriyle güçlükle kontrol altına alınabildi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de söndürme çalışmalarına katıldı.

  Sarıyer'deki Fatih Ormanları'nda aynı saatlerde diplerdeki kuru yaprak ve dallarların tutuşmasıyla başlayan yangın ağaçlara sıçramadan söndürüldü.

  Çatalca İlçesine bağlı Çakılköy ve Elbasan Köyü arasında dün saat 18.30 sıralarında tarlalardaki anız ateşinin kıvılcımlarının ormanlık alana sıçraması sonucu yangın çıktı. Havanın kararması dolayısıyla güçlükle sürdürülen söndürme çalışmalarına, Çatalca İtfaiyesi'nin yanısıra çevre ilçelerden de bölgeye itfaiye ekipleri müdahale etti. Yetkililer, çam ağaçlarından oluşan 20 hektarlık ormanlık alandaki yangının, bölgeden geçen radyolink hattını ve yangın bölgesinin aşağısında bulunan Sabancı'nın çiftliğini tehdit ettiğini, hattın ve çiftliğin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınmaya çalışıldığını bildirdiler.

  İzmir'in Foça İlçesi'nde çıkan orman yangınında, 6 hektar koruluk alanın kül olduğu bildirildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, henüz belirlenemeyen nedenle Yeni Foça yol ayrımı Bozköy mevkiinde çıkan yangında, 6 hektar koruluk alan zarar gördü.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı